Andrzej Duda nie powołał części wskazanych kandydatów sędziów

foto:  mira66, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com
foto:
mira66, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com

Prezydent Duda nie wyraził zgody na powołanie dziesięciu z kandydatów na sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądowniczą. KRS zapowiada, że będzie się sprzeciwiać decyzji prezydenta. Wśród odrzuconych kandydatów jest grupa sędziów, których decyzje w przeszłości budziły spore kontrowersje, m.in. odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich.

Kilka miesięcy temu Krajowa Rada Sądownictwa złożyła prezydentowi wnioski o nominacje sędziowskie dla 13 osób. Kancelaria Prezydenta odrzuciła dziesięć kandydatur. Dziewięć z nich starało się o awans do sądu wyżej instancji, a jedna o urząd sędziego sądu rejonowego. Według Waldemara Żurka z KRS sprawa jest bardzo poważna, ponieważ to KRS wybiera, a prezydent tylko mianuje sędziów. Podkreślając, że wypowiada się jako rzecznik KRS nie zauważył podstaw do procedury ponownego sprawdzania sędziów, bo wygrali oni długi, wielostopniowy i jawny konkurs, w ramach którego byli pod różnymi względami sprawdzani. – Taka decyzja oznaczałaby pozakonstytucyjne przesunięcie powoływania sędziów w całości na prezydenta, a KRS stanie się nie organem decydującym, jak jest w konstytucji, a jedynie opiniodawczym – powiedział Żurek.

Kancelaria Prezydenta odpowiada: – To jest osobista prerogatywa głowy państwa, nie wymaga kontrasygnaty prezesa rady ministrów, ani innego organu administracyjnego – tłumaczy Marek Magierowski z KPRP. – Już raz doszło do takiej sytuacji, gdy pan prezydent Kaczyński zdecydował, że nie powoła kilku sędziów na stanowiska. Wtedy sąd administracyjny stwierdził, że nie może się zająć tą sprawą – dodaje Magierowski

„Gazeta Wyborcza” panikuje strasząc, iż prezydent przekracza swoje konsekwencje. Tymczasem wśród grupy odrzuconych sędziów znaleźli się ci, których decyzje uznano powszechnie za mocno kontrowersyjne: zabranie dzieci rodzinie Bajkowskich, odrzucenie pozwu zbiorowego w sprawie Amber Gold, trzyletni areszt dla kibica Legii Macieja Dobrowolskiego czy uznanie za nieszkodliwą wypowiedź Janusza Palikota o zastrzeleniu i wypatroszeniu Jarosława Kaczyńskiego.

miecz/tvn24.pl, rp.pl , wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net