Prezydent o przemówieniu szefa MSZ

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Andrzej Duda skomentował dzisiejsze „małe exposé” na temat polityki zagranicznej Polski, wygłoszone w Sejmie przez ministra Witolda Waszczykowskiego.  Zapytany przez dziennikarzy o wrażenia, prezydent pochwalił wystąpienie szefa MSZ.

– Minister wskazał najważniejsze priorytety w polskiej polityce zagranicznej, przede wszystkim to, co dla mnie ogromne ważne, że to jest i będzie polityka aktywna, że współdziałamy w tym zakresie, że jednym z podstawowych priorytetów jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski przez Sojusz Północnoatlantycki i szczyt NATO w Warszawie – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent zwrócił także uwagę na zawarte w małym exposé ministra plany wzmocnienia polskiej dyplomacji i odnowienia zniszczonych placówek dyplomatycznych. Ocenił, że „będzie to dyplomacja ofensywna, która będzie się mocno starała o realizację interesów Polski w przestrzeni międzynarodowej”.

Pytany o krytykę wobec polityki prowadzonej przez poprzedników, prezydent odrzekł, że nie był nią zaskoczony. – To inna polityka niż prowadzona do tej pory. To poprzedni rząd likwidował polskie placówki dyplomatyczne w całym szeregu krajów. Ofensywa m.in. na tym polega, że ta obecność polska ma wrócić – podkreślił Andrzej Duda. Dziennikarze zwrócili uwagę na wiele pustych miejsc na sali sejmowej podczas przemówienia ministra. – Ja byłem. Uważam, że było to dobre i ważne wystąpienie – skomentował prezydent.

Andrzej Duda podkreślił także wspólne stanowisko wobec Rosji, jakie od początku prezentowali minister Waszczykowski, rząd oraz on sam. – To jest nasz wielki sąsiad. Powinniśmy mieć dobre relacje z sąsiadami. Ale wszystko niech się opiera na prymacie prawa międzynarodowego. Musimy oczekiwać tego, że jeżeli bezpieczeństwo ma być utrzymane, jeśli staramy się, by był pokój w naszym sąsiedztwie i na świecie, to podstawowy jest tutaj prymat prawa międzynarodowego – podkreślił prezydent. Nie ukrywał, że Polska chce mieć jak najlepsze stosunki z Rosją, „ale oczekujemy, że Rosja prawa międzynarodowego będzie przestrzegała”.

Maj/interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net