16 czerwca 2024
Wiadomości

Prof. Chazan nie naruszył prawa

Według informacji TVP Info mokotowska prokuratura uznała, że prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa odmawiając zabicia dziecka w łonie matki.

Prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa ws. „narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. W poniedziałek 4 maja decyzja zostanie przekazana kobiecie. Prof. Bogdan Chazan został przesłuchany przez śledczych przeszło dwa tygodnie temu. Wcześniej prokuratorzy przesłuchali prof. Romualda Dębskiego, lekarza prowadzącego pacjentkę, której dziecko za wszelką cenę chciał uratować prof. Chazan.

Pod koniec lutego br. do prokuratury trafiła opinia biegłych z wrocławskiej Akademii Medycznej. Analizowali dokumentację ciąży pacjentki m. in. szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, kierowanego wówczas przez prof. Chazana. Śledczy skupili się na kluczowym wątku, czy zagrożone było zdrowie pacjentki, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem jest to jeden z warunków dopuszczalności legalnego pozbawienia życia dziecka. Opinia dotyczyła także kwestii, czy z medycznego i proceduralnego punktu widzenia ciąża była prowadzona w sposób prawidłowy.

Z informacji TVP Info wynika, że opinia biegłych wykluczyła możliwość oskarżenia prof. Chazana. Wynikało z niej także, że urodzenie dziecka nie zagrażało życiu i zdrowiu matki. Prokuratorzy przyznawali, że nie można stawiać zarzutów w sytuacji, gdy w grę wchodzi klauzula sumienia. Zarzuty w takiej sprawie mogłaby usłyszeć jedynie osoba, która zagroziłaby pacjentce „groźbą lub przemocą”.
A tu nic takiego nie miało miejsca. Na chwilę obecną nie ma więc podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów  mówił jeden ze śledczych. Wiadomo także, że prof. Chazan nie ponosi odpowiedzialności jako funkcjonariusz publiczny (jako b. szef szpitala Św. Rodziny), ponieważ był osobą pełniącą taką funkcję, a nie funkcjonariuszem.

Przypomnijmy, że prof. Bogdan Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił w ub. roku wykonania w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie zabicia nienarodzonego dziecka, kierując pacjentkę do innej placówki.

Mug/wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Prof. Chazan nie naruszył prawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net