Prof. Kuna stwierdza, że gorsze i częstsze niż po Covid-19 są powikłania po grypie

– Gorsze powikłania są po grypie niż po Covid-19. Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się. Czy boją się państwo jechać autem? Też można się zabić – powiedział w Polsat News prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz pulmonolog, prof. Piotr Kuna stwierdził, że „powinniśmy przyjąć model skandynawsko-szwajcarski”.

– Mamy problem z pielęgniarkami. Wiele z nich jest na zwolnieniu czy kwarantannie. (…) Jeśli ktoś miał kontakt z zakażonym, to nie oznacza, że jest chory. (…) Taka osoba powinna być monitorowana w miejscu pracy. Przy wystąpieniu pierwszych objawów lub dodatnim wyniku jest wysyłana na kwarantannę. Myślę, że to ulegnie zmianie w związku z większą liczbą chorych na Covid-19 – wyjaśnił specjalista.

Podkreślił także, że „gorsze powikłania są po grypie niż po Covid-19”.

– Przechorowanie grypy zwiększa ryzyko udarów 8 razy, ryzyko zawałów 10 razy. Przy Covid-19 też się to zdarza, ale nie tak często. (…) Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach – zaznaczył profesor.

– Nie bójmy się. Czy boją się Państwo jechać autem? Też można się zabić – podkreślił.

Zapytany o to, czy pacjenci bez covid-19 są „drugą kategorią”, prof. Kuna powiedział, że „obawia się, że tak”.

– Niedawno opublikowano pracę wskazującą na to, że w Polsce, ale nie tylko, nie wzrosła liczba zgonów, w przeciwieństwie do np. Wielkiej Brytanii. Pokazano, że – w miarę upływu czasu – coraz większy odsetek zgonów nie będzie z powodu Covid-19, tylko zaniedbań w leczeniu chorych przewlekle – na serce, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i inne schorzenia typowe dla ludzi po 60. roku życia. (…) Nie wolno nam zaniedbywać pacjentów z chorobami przewlekłymi, powinniśmy być bardziej aktywni, dzwonić do tych pacjentów, wychwycić grupy, które nie były u lekarza, nie posiadają leków. (…) Pamiętajmy, nie ma lekarstwa na zapalenie płuc wywołane wirusem – odpowiedział prof. Kuna.

polsatnews.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.