27 września 2023
Wiadomości

Przełomowe odkrycie w kosmosie. Egzoplaneta z dwutlenkiem węgla. „Wykryto jeszcze jakąś niezidentyfikowaną anomalię”

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba pozwolił odkryć dwutlenek węgla w atmosferze egzoplanety WASP-39b. Znajduje się ona 700 lat świetlnych od Ziemi. Choć przypuszczano, że najpewniej planety z CO2 poza Ziemią istnieją w kosmosie, wcześniej nikt nie mógł tej teorii potwierdzić na konkretnym przykładzie.

WASP-39b odkryto w lutym 2011 roku. Już wcześniej zwróciła na siebie uwagę astrofizyków ze względu na wodę w swojej atmosferze. Znajduje się 700 lat świetlnych od naszej planety.

Dzięki teleskopowi Webba, udało się potwierdzić występowanie w atmosferze tej egzoplanety dwutlenku węgla.

– WASP-39b to bardzo wdzięczny obiekt to obserwacji. Jest to ogromna planeta, aż 14 razy większa od Ziemi i nieco większa od Jowisza. Ponadto krąży blisko swojej gwiazdy, a więc jest świetnie oświetlona. To właśnie dzięki temu można było określić skład jej atmosfery. Gdy światło przez nią przechodzi, różne pierwiastki i cząsteczki pochłaniają część spektrum światła o mocno konkretnych częstotliwościach. Obserwując więc to, co dotarło do teleskopu, możliwe jest określenie składu atmosfery – czytamy na komputerswiat.pl.

– Dwutlenek węgla pochłania światło podczerwone, więc na zdjęciach wykonywanych w tym spektrum, widoczne były charakterystyczne „ubytki” w tym spektrum – podkreślono.

Natalie Batalha z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, która wraz z zespołem ponad 100 badaczy analizowała dane z teleskopu potwierdziła, że w atmosferze WASP-39b występuje CO2. Z kolei Eliza Kempton z University of Maryland powiedziała, że „czegoś takiego nigdy w życiu nie widziałam”.

Oprócz tego naukowcy odkryli coś jeszcze, choć nie można stwierdzić, co. Chodzi o anomalię, której nie można zidentyfikować z powodu braku odpowiednich narzędzi oraz częstotliwości, których nie obejmuje urządzenie. Najpewniej są to chmury lub mgły.

Portal komputerswiat.pl zaznacza, że jeśli na planecie istnieje jakieś życie, to z pewnością jest ono zupełnie inne, niż na naszej planecie. Na WASP-39b bowiem temperatura osiąga około 900 stopni Celsjusza.

komputerswiat.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net