Putin podpisał dekret i wysłał wojsko. Doniecka i Ługańska Republika Ludowa uznana przez Rosję za niepodległe państwa

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wieczorem dekret o uznaniu separatystycznych republik Ługańska i Doniecka za niepodległe państwa. Następnie wysłał do nich wojsko z celem „misji pokojowej”. Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapowiedziały sankcje wobec Rosji.

– Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej – przekonywał prezydent Putin. Twierdził też, że Kijów nie jest zainteresowany pokojowym rozwiązaniem sytuacji w Donbasie, zaś w orędziu nazwał współczesną Ukrainę „sztucznym tworem”, której „architektem” był Lenin.

– Rosja została okradzione przez rozpad Związku Radzieckiego w 1991 roku. Zacznijmy od faktu, że ten proces rozpoczął się tuż po rewolucji w 1917 roku. Po II wojnie światowej Stalin dołączył do Ukrainy ziemie należące do Polski, Rumunii i Węgier. Potem w 1954 roku Chruszczow z jakiegoś powodu zabrał Rosji Krym i podarował Ukrainie – tak powstała ukraińska republika radziecka – mówił Putin.

Co ciekawe, prezydent Rosji przekonywał nawet, że Ukraina… może pozyskać broń jądrową. – Sytuacja dla Rosji wtedy zmieni się, nie możemy na to nie reagować – mówił prezydent Federacji Rosyjskiej.

Władze Ukrainy zapowiedziały posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Nieoficjalnie mówi się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego lub wojennego.

Zachód z kolei zapowiedział sankcje wobec Rosji. – Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w nielegalny czyn, jakim jest uznanie „republik ludowych” Doniecka i Ługańska – zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel. – Prezydent USA Joe Biden wkrótce podpisze rozporządzenie o nałożeniu sankcji zabraniających inwestycji i handlu z osobami w samozwańczych „republikach ludowych” w Donbasie – zapowiedziała z kolei rzecznik Białego Domu Jen Psaki. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił dziś, że „wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji”. – Putin zrywa z Kartą Narodów Zjednoczonych i ze wszystkimi porozumieniami prawa międzynarodowego, które kraj ten zawarł w ciągu ostatnich 50 lat. Należy respektować integralność i suwerenność każdego kraju oraz niezmienność granic. Rosja nie ma żadnego poparcia społeczności międzynarodowej dla swoich działań – mówił kanclerz Scholz.

Ubiegłej nocy prezydent USA Joseph Biden nakazał ewakuację pozostałego personelu ambasady USA z Ukrainy. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin wysłał rosyjskie wojsko na tereny kontrolowane przez uznane za niepodległe republiki Doniecka i Ługańska w ramach „misji pokojowej”.

rmf24.pl / money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net