Rada Europy bez Rosji? Kreml zapowiada wycofanie się z organizacji. Wróci kara śmierci?

Kreml zapowiedział, że wycofa się z Rady Europy. Nie zapowiedziano jednak, kiedy miałoby to nastąpić. Rada Europy zawiesiła udział wszystkich przedstawicieli Rosji dzień po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Czy Rada Europy wkrótce zmniejszy się o Rosję? Jest to całkiem prawdopodobne. O sprawie poinformował „The Moscow Times” powołujący się na oświadczenie rosyjskiego MSZ.

W razie braku członkostwa w Radzie Europy, obywatele Rosji nie będą mogli wnosić skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Rosyjskie MSZ przekonuje, że UE i NATO nadużywają „większości absolutnej” w Komitecie Ministrów Rady Europy. Ponadto „kontynuują politykę niszczenia Rady Europy i wspólnej przestrzeni humanitarnej i prawnej w Europie”.

– Rosja nie będzie uczestniczyć w przekształcaniu najstarszej europejskiej organizacji przez NATO i posłusznej wobec niego UE, w kolejną platformę emanacji zachodniej wyższości i narcyzmu – czytamy w rosyjskim komunikacie.

Nie podano daty, kiedy Rosja miałaby opuścić Radę Europy. 25 lutego zawieszono przedstawiciele tego państwa w strukturach organizacji.

„The Moscow Times” przytacza wypowiedź zastępcy przewodniczącego wyższej izby rosyjskiego parlamentu dla państwowych mediów Kontantina Kosaczewa. Twierdzi on, że Rosja odejdzie z Rady Europy z końcem obecnego roku. Wtedy ma wygasnąć członkostwo Rosji w strukturach instytucji.

Zwrócił też uwagę na fakt, że wystąpienie z Rady Europy to jednocześnie wypowiedzenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Dokument zakazuje m.in. kary śmierci. Dmitrij Miedwiediew cytowany przez TMT stwierdził, że zawieszenie Rosji to „dobra okazja” do jej przywrócenia.

– Jednak, jak zauważa Pavel Chikov, rosyjski prawnik zajmujący się prawami człowieka, wyjście Rosji z Rady Europy wymaga przyjęcia w parlamencie nowej ustawy, po której jej wycofanie zostanie sfinalizowane najwcześniej 1 stycznia 2023 roku i nie jest jednoznaczne z przywróceniem kary śmierci w FR – podaje TMT.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net