Rada Europy bez Rosji. Przedstawiciel Kremla złożył oświadczenie

Już wcześniej Rada Europy zawiesiła Rosję, na co ta zareagowała zapowiedzią odejścia. Wczoraj przedstawiciel tego państwa złożył oświadczenie o wystąpieniu z organizacji.

Agencja Reuters poinformowała, że Rosja rozpoczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. Piotr Tołstoj, przewodniczący rosyjskiej delegacji w Radzie Europy przekazał Zgromadzeniu Parlamentarnemu list szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa w tej sprawie. Rada Europy wkrótce będzie więc bez Rosji.

Reuters uważa, że Moskwa wyprzedza w ten sposób ewentualne wykluczenie jej z organizacji za napaść na Ukrainę. Dzień po rozpoczęciu inwazji, Rosję zawieszono w prawach do reprezentowania w gremium ze skutkiem natychmiastowym.

– Podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – podaje portal prawo.pl. Podkreślono również, że zawieszenie nie jest ostatecznym krokiem i pozostawia otwarte kanały komunikacji.

W efekcie Rosja zapowiedziała odejście z Rady Europy, choć nie sprecyzowano, kiedy miałoby to nastąpić.

– Rosja nie będzie uczestniczyć w przekształcaniu najstarszej europejskiej organizacji przez NATO i posłusznej wobec niego UE, w kolejną platformę emanacji zachodniej wyższości i narcyzmu – napisano w rosyjskim komunikacie.

Zastępca przewodniczącego wyższej izby rosyjskiego parlamentu dla państwowych mediów Kontantin Kosaczew cytowany przez „Moscow Times” twierdził, że Rosja opuści Radę Europy z końcem roku. Wówczas miało wygasnąć rosyjskie członkostwo w tej organizacji.

Dmitrij Miedwiediew z kolei komentował, że odejście z organizacji pozwoli na przywrócenie kary śmierci w Rosji.

– To dobra okazja do jej przywrócenia – skwitował Miedwiediew.

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa. Skupia prawie wszystkie państwa Europy i kilka państw spoza kontynentu. Łącznie jest ich obecnie 47. Nie jest to instytucja Unii Europejskiej. Główne działania Rady Europy to promocja i ochrona tzw. praw człowieka, demokracji oraz współpraca w dziedzinie kultury.

prawo.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net