Rating Polski obniżony

Pierwszy raz w historii agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z poziomu A- do BBB+. Ponadto analitycy agencji mówią o negatywnej perspektywie najbliższych dwóch lat, istnieje bowiem 33 proc. prawdopodobieństwo obniżki oceny. Ministerstwo Finansów podkreśla, że ocena ta jest niezrozumiała. Agencja Fitch utrzymała dotychczasową ocenę Polski.

foto: Sébastien, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Sébastien, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Agencja Standard & Poor’s obniżyła długoterminowy rating kredytowy w walucie obcej (BBB+) oraz długo- i krótkoterminowy rating dla waluty krajowej (A/A-2). Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii. Komunikat odbił się na kursie złotego, który względem euro zanotował poziom najniższy od 4 lat.

Agencja ratingowa nie ukrywa, że decyzja o obniżeniu oceny była skutkiem działań politycznych, jakie zostały podjęte w Polsce w ostatnim czasie. Dokładnie chodzi o zmiany prawne wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość względem Trybunału Konstytucyjnego oraz mediów państwowych. Według Standard & Poor’s, mogą one zwiększać ryzyko manipulowania innymi instytucjami państwa, które mają wpływ na gospodarkę. Agencja prognozuje także znaczne pogorszenie się stanu polskich finansów publicznych.

Ministerstwo Finansów uważa, że decyzja jest niezrozumiała. Natomiast ekonomiści oceniają, że jej konsekwencje będą odczuwalne dla całej gospodarki.

Rating agencji Fitch pozostaje tymczasem na niezmienionym, wysokim poziomie „A”. Analitycy obserwujący polski sektor finansów publicznych zauważają jednak, że rząd znajduje się pod silną presją oczekiwań związanych z realizacją obietnic wyborczych. Tak samo jak Standard & Poor’s, agencja Fitch negatywnie oceniła nową regułę wydatków budżetowych. Analitycy tej drugiej zauważyli także, iż w Polsce następuje zmiana „systemu podziału i równowagi władz”.

„Tuż przed globalnym kryzysem finansowym w latach 2008-2009 S&P dawała ocenę AAA – najwyższą z możliwych – śmieciowym instrumentom finansowym, tzw. Collateralised Debt Obligation (CDO, obligacja zabezpieczona długiem), chociażby tym wypuszczanym przez Credit Suisse. Inwestorzy, naiwnie kierując się zaufaniem do ocen S&P, kupowali CDO, które potem okazywały się niesprzedawalne” – czytamy na stronach portalu niezależna.pl.

Polska nie jest jedynym krajem, któremu Standard & Poor’s obniżyła rating z powodów politycznych. Wcześniej taki przypadek  miał miejsce w Irlandii,  a jeden z analityków agencji tłumaczył, że tamtejszy rząd potrzebuje zmian personalnych.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.