RCB do likwidacji, SMS-y będzie wysyłać MSWiA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ma zostać zlikwidowane. „Rzeczpospolita” opisuje zmiany w związku z projektem ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych. SMS-y o zagrożeniach ma wysyłać w przyszłości MSWiA.

„Rzeczpospolita” informuje o projekcie ustawy przygotowanym przez MSWiA. Projektu jeszcze nie przyjęto. Wynika z niego, że RCB zostanie zlikwidowane. SMS-y o zagrożeniach miałyby iść od MSWiA.

– Projekt zakłada likwidację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które teraz podlega premierowi, i jednocześnie dzieli dzisiaj realizowane przez ten urząd zadania na kilka instytucji. Zakłada utworzenie przy szefie MSWiA całodobowej służby dyżurnej państwa. Ma ona odpowiadać m.in. za koordynowanie wymiany informacji w zakresie ochrony ludności, alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach, realizację szkoleń i ćwiczeń – podaje dziennik.

Szef MSWiA miałby też przejąć nadzór nad organizacją i funkcjonowaniem Krajowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania. W efekcie decydowałby także o treści SMS-owych alarmów. Z kolei zadania dotyczące obsługi zespołu ds. incydentów krytycznych i informowania KE i państw członkowskich UE w sprawie zastosowanych środków w sytuacjach kryzysowych przesunięto by do Ministerstwa Cyfryzacji.

Ponadto „Rzeczpospolita” podaje, że MSWiA chce wzmocnić Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Obecnie zaś jedynie opiniuje i doradza. Ministerstwo chce, by zajął się także „inicjowaniem i koordynowaniem działań organów administracji rządowej, instytucji państwowych i służb w zakresie ochrony ludności np. w związku z potrzebą podniesienia gotowości, monitorowania i oceny sytuacji kryzysowej”.

MSWiA postuluje umiejscowienie w Kancelarii Premiera pionu współpracy cywilno-wojskowej, np. do udziału w ćwiczeniu NATO-CMX i planowania obronnego.

Dziennik wysłał pytania do MSWiA o przyczyny likwidacji RCB. Odpowiedzi nie wysłano. Centrum Informacyjne Rządu nie odpowiedziało zaś na pytanie, czy premier Mateusz Morawiecki zgadza się na likwidację tej komórki.

– W uzasadnieniu do projektu czytamy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa „nie spełnia pokładanych oczekiwań, a przyjęta formuła działania sprawdza się wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie, tym samym nie dając pożądanych rezultatów w sytuacji wymagającej zarządzania kryzysowego”. Filarem reformy przygotowanej przez MSWiA ma być Krajowy System Ratowniczy, w skład którego wchodziłaby straż pożarna (w tym OSP) i współpraca z Państwowym Ratownictwem Medycznym – podaje „Rzeczpospolita”.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net