Obowiązkowa rejestracja kart SIM prepaid

foto: Auyon, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Auyon, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Od dziś wchodzi w życie prawo nakazujące rejestrację kart SIM prepaid. Użytkownicy tzw. numerów na kartę będą musieli podać swoje dane osobowe operatorowi.

Imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości – bez podania tych danych nie będziemy mogli korzystać z kart SIM.

Użytkownicy, którzy chcą używać telefonów komórkowych bez abonamentu w myśl ustawy antyterrorystycznej są teraz zobowiązani do rejestracji swoich kart. W przypadku osób spoza Unii Europejskiej potrzebny będzie numer paszportu bądź karty pobytu. Nowe przepisy zakładają też możliwość rejestracji karty na firmę. Wtedy potrzebny jest REGON, NIP, KRS bądź numer ewidencji działalności gospodarczej. Bez sprawdzenia tych danych operator nie będzie mógł uruchomić usług dla danej karty.

Przepisy dotyczą zarówno osób, które teraz zakupią nowe karty, jak i tych, które korzystają z nich od dłuższego czasu. W drugim przypadku czas na rejestrację karty kończy się w lutym 2017.

Rejestracja kart SIM ma w opinii autorów ustawy utrudnić działania terrorystom czy szantażystom, którzy często wykorzystywali zestawy prepaid do popełniania przestępstw. Brak rejestracji uniemożliwiał namierzenie osoby, która np. informowała z konta prepaid o podłożonej bombie bądź wysyłała SMS-y z pogróżkami. Przymusowa rejestracja może spowodować, iż więcej osób będzie rezygnować z kart prepaid na rzecz abonamentu.

MGOT/polskieradio.pl, tvp.info

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net