10 czerwca 2024
Wiadomości

Rekord nowych zakażeń HIV. Ministerstwo: Powodem m.in. napływ uchodźców z Ukrainy

W tym roku już odnotowano prawie 1,7 tys. nowych zakażeń wirusem HIV w Polsce. Resort formalnie zwany zdrowotnym wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia m.in. napływ uchodźców z Ukrainy.

W tym roku tylko do końca września zdiagnozowano już 1678 przypadków nowych zakażeń wirusem HIV. Jeśli tempo zostanie zachowane, możliwe jest przekroczenie dwóch tysięcy nowych zakażeń w ciągu roku.

Dane z tzw. Meldunków Epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wskazują, że to rekordowa liczba zakażeń. Bariera 1,5 tys. została dotychczas przebita tylko dwa razy. Po raz pierwszy w 2017 roku, kiedy zdiagnozowano 1526 przypadków.

Po razu drugi miało to miejsce w 2019 roku. Wówczas zdiagnozowano 1615 nowych zakażeń wirusem HIV.

Do ministerstwa „zdrowia” wpłynęła w tej sprawie interpelacja poseł Anity Sowińskiej z Lewicy. Ministerstwo przyznało, że nastąpił „istotny wzrost” nowych przypadków HIV w Polsce.

– Prawdopodobne przyczyny wzrostów są złożone. Nie jest do końca znany jeszcze wpływ pandemii COVID-19 i działań podejmowanych w celu jej ograniczenia. Działania te jednak pociągnęły za sobą ograniczenie diagnostyki i profilaktyki, zatem mogły skutkować 'długiem zdrowotnym’ również w zakresie rozwoju epidemii HIV – odpowiedział resort.

– Trzeba jednak zauważyć, że ów „dług zdrowotny” pojawił się nie tylko w kontekście HIV, ale wszelkich innych chorób – może z wyjątkiem Covid-19. Wszystko przez lockdown służby zdrowia. Diagnostyka nie funkcjonowała tak, jak powinna – przypomina portal nczas.com.

Dalej wskazano jako czynniki sprzyjające wzrostowi zakażeń HIV „zmieniające się zachowania społeczne w sferze seksualnej” oraz napływ uchodźców z Ukrainy.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net