3 marca 2024
HistoriaWiadomości

Rocznica III Powstania Śląskiego

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Apelem pamięci i złożeniem wieńców uczczono wczoraj pod pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny Opolskie 94. rocznicę III Powstania Śląskiego. W uroczystościach uczestniczyły władze woj. opolskiego, śląskiego, kombatanci, harcerze i potomkowie powstańców.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., jednak główne opolskie obchody od kilku lat organizuje się w rocznicę największej bitwy, która rozegrała się między 21 a 26 maja 1921 r. pod Górą Św. Anny.

– Dzięki temu wspaniałemu zwycięskiemu czynowi powstańców dokonano wielkiego kroku na drodze, która wiodła ku Ojczyźnie, gdyż powstania były demonstracją siły tych Ślązaków, którzy chcieli być Polakami w Rzeczpospolitej Polskiej – zaznaczył wicewojewoda opolski, Antoni Jastrzembski. Dodał też, że dzięki temu zrywowi Polska odzyskała terytorium znacznie większe niż obszar, jaki zamierzano zwrócić jej w wyniku plebiscytu.

Wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa mówił, że sobotnie uroczystości to pokłon dla tych, którzy „walczyli, żeby Śląsk powrócił do Polski”.

– Przez wiele wieków był poza Polską. Ale w sercach i umysłach mieszkańców Śląska, z pokolenia na pokolenie było przekazywane, że my się czujemy Ślązakami, ale i Polakami – podkreślał Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało dwa miesiące. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, gdy decydowała się sprawa jego przynależności państwowej.

W powstaniu wzięło udział ok. 60 tys. Polaków – 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany. W wyniku powstania zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

CWIK/naszdziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net