Rodzina na swoim. Wyłudzili 71 mln zł dotacji, z czego ponad 34 mln sobie przywłaszczyli. Prokuratura postawiła zarzuty 42 osobom, w tym byłemu posłowi PiS Tomaszowi K. i jego żonie

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty 42 osobom w sprawie nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Chodzi o wyłudzenie z samorządów wielomilionowych dotacji. Wśród oskarżonych jest m.in. były poseł PiS i agent CBA Tomasz K., znany także jako „agent Tomek”.

O skierowaniu do sądu w Olsztynie aktu oskarżenia dotyczącego stowarzyszenia „Helper” poinformował PAP Paweł Sawoń, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Oskarżenie dotyczy 42 osób, zarówno ze stowarzyszenia Helper jak i samorządowców, na terenie których stowarzyszenie prowadziło działalność. RMF FM wymienia m.in. prezydenta Olsztyna, burmistrza Reszla czy wójta Jedwabnego. Oskarżono także byłego wojewodę warmińsko-mazurskiego oraz byłą dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Głównymi oskarżonymi są Tomasz K. – znany jako „agent Tomek” – oraz jego żona Katarzyna K.. Po nich są współpracownicy z Helpera: Marzena H., Jacek H., Arkadiusz Sz. i Henryk Cz.. Zarzucono im wyłudzenie z czterech samorządów z woj. warmińsko-mazurskiego ponad 71 mln zł dotacji na organizację oraz funkcjonowanie domów samopomocy oraz przywłaszczenie części dotacji w kwocie ponad 34 mln zł.

– Postępowanie dotyczyło nieprawidłowości w latach 2010-2017, związanych z powstaniem Stowarzyszenia Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper” oraz uzyskaniem i wykorzystaniem przez nie dotacji celowych na finansowanie zadań publicznych udzielonych przez gminy w Purdzie, Jedwabnie, Reszlu i Olsztynie. Jak ustalono, środki publiczne otrzymywane przez stowarzyszenie jedynie w części przeznaczane były na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy. Pod pozorem realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej blisko połowa kwoty udzielonej dotacji wykorzystana została przez członków grupy organizującej proceder na zaspokojenie własnych potrzeb – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

Wśród wydatków pokrytych z dotacji znalazły się m.in. koszty stałe obsługi prawnej kancelarii prawniczej, zakupy „artykułów ekskluzywnych”, m.in. kosmetyków i odzieży znanych marek, artykuły wyposażenia domu czy też koszty wynajmu i użytkowania luksusowych aut oraz spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji prywatnych nieruchomości.

– Ponadto, środki publiczne wykorzystano na pokrycie znacznie zawyżonych i nie znajdujących uzasadnienia wynagrodzeń kadry kierowniczej środowiskowych domów samopomocy, którą tworzyli członkowie zarządu Stowarzyszenia Helper – zaznaczył Sawoń.

Sześć osób kierujących stowarzyszeniem Helper – w tym małżeństwo K. – usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Według prokuratury, założyła ją i kierowała Katarzyna K..

– Osoby te usłyszały zarzuty posłużenia się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia „Helper” w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i do wystawiania fałszywych faktur. Osobom działającym, wedle ustaleń postępowania w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzucono również pranie brudnych pieniędzy polegające na finansowaniu zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw i dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości. Członkom grupy przestępczej zarzucono także popełnienie oszustw na szkodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez wyłudzenie dofinansowania w wysokości ponad 760 tys. zł z projektu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa wybuchu pieca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Olsztynie – wyliczył rzecznik prokuratury Sawoń.

Kierownictwo Helpera oskarżono również o próbę oszustwa na ponad milion zł oraz o oszustwo na 150 tys. zł na szkodę ZUS poprzez zawieranie z dwoma osobami „pozornych umów o pracę” w środowiskowych domach samopomocy oraz w spółkach z o.o.. W ten sposób kierownictwo miało wyłudzać świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. – Nadto, oskarżonym zarzucono wystawianie nierzetelnych faktur w związku z funkcjonowaniem stowarzyszenia „Helper” oraz spółek z o.o., co doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 1 milion złotych i zaniżenie podatku CIT 8 o 150 tys. zł oraz prowadzenie nierzetelnych ksiąg rachunkowych – powiedział rzecznik.

Zarzuty usłyszeli także samorządowcy, na terenie których operowała organizacja.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net