3 kwietnia 2024
Wiadomości

Rosja anektuje Abchazję

Został ratyfikowany układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym pomiędzy Federacją Rosyjską a Abchazją. W praktyce, według ekspertów, oznacza to aneksję regionu przez Rosję.

Abchazja jest separatystycznym regionem Gruzji. Władze Gruzji odrzuciły układ zaproponowany przez Rosję. W Dumie Państwowej przeważyły głosy za ratyfikacją umowy – 441 deputowanych, jeden był przeciwko, natomiast jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej wiceszef MSZ Grigorij Karasin zapewniał, że z pewnością Abchazja oraz inny separatystyczny region, Osetia Południowa, nie wejdą w skład Rosji.

Umowa została podpisana już w listopadzie przez Władimira Putina i Raula Chadżimba. Eksperci twierdzą, iż jest to kolejny krok Rosji w kierunku ekspansji na Morzu Czarnym, co zapoczątkowało przyjęcie Krymu do Federacji Rosyjskiej.

W dokumencie zawarto m.in. notkę o wzajemnej pomocy w razie agresji zewnętrznej. Agresja na państwo sojusznicze ma być traktowana jako agresja na własne państwo. Wspólne ma być także ochranianie granicy abchasko-gruzińskiej. Oprócz tego Abchazja jest zobowiązana do dostosowania swojego ustawodawstwa celnego do aktów prawnych ustalonych przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Części, które są nieuregulowane przez tę instytucję, mają być podporządkowane prawu rosyjskiemu.

Rosja z kolei ma finansować w Abchazji podwyżki płac niektórym pracownikom ze sfery: ochrony zdrowia, edukacji, kultury, sportu i opieki społecznej tak, by wyrównać do poziomu wynagrodzeń z Południowego Okręgu Federalnego Rosji.

Układ sojuszniczy został zawarty na okres 10 lat z możliwością przedłużania go na kolejne lata.

AMMO/radiomaryja.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Kontrrewolucja.net