4 kwietnia 2024
Wiadomości

Rosja nie przekaże dokumentów o Smoleńsku

Naczelna Prokuratura w Warszawie poinformowała, że Moskwa nie przekaże żadnych dokumentów w sprawie katastrofy smoleńskiej. Artykuł, na jaki powołuje się Rosja, mówi o naruszalności i suwerenności interesów państwa, jeżeli informacje stwarzają zagrożenie dla jego interesów.

Rosja podpiera się art. 2 pkt. B Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 20 kwietnia 1959 r., który mówi, że pismo można odrzucić „jeżeli Strona wezwana uzna, że wykonanie wniosku mogło by naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa”.

– W piśmie skierowanym do polskiej prokuratury, datowanym na 30 stycznia 2015 r. i podpisanym przez zastępcę prokuratora generalnego Rosji, stwierdzono, że nie jest możliwe udostępnienie w pełnym zakresie dokumentów, o które wystąpiliśmy. Uzasadniając swoje stanowisko, rosyjska prokuratura powołała się na artykuł europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 roku – powiedział mjr Marcin Maksjan.

Od pięciu lat polscy prokuratorzy zwracają się z prośbą o udostępnienie dokumentów w sprawie tragedii na lotnisku wojskowym Siewiernyj w Smoleńsku. Pierwsza próba uzyskania dokumentacji strony rosyjskiej na ten temat miała miejsce już w maju 2010 roku, jednak jak dotąd żadne istotne dokumenty nie zostały przekazane stronie polskiej.

Tekst konwencji można odnaleźć TUTAJ

Szy/PCh24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net