Rosja współpracuje z ISIS w gazownictwie?

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Tureckie źródła demaskują działania Rosji. Wbrew oświadczeniom Moskwy o zaangażowaniu w działania wojenne przeciwko ISIS, Turcji udało się ustalić, że rosyjscy inżynierowie pracują w zakładzie przetwórstwa gazu ziemnego kontrolowanego przez Państwo Islamskie. 

Jak podają źródła tureckie i te zbliżone do powstańców syryjskich, zakład stanowi przykład wzorowej współpracy pomiędzy ISIS a rosyjską kompanią energetyczną. W tej sprawie wskazuje się na związki z samym prezydentem Władimirem Putinem.

Zakład przetwarzania gazu Tuweinan na północy Syrii to jedna z największych inwestycji w tym państwie. Został zbudowany przez rosyjski „Strojtransgaz”, należący do objętego sankcjami miliardera Giennadija Timczenko. Podwykonawcą została syryjska firma Hasco, która bez problemów zdobyła wszystkie zezwolenia ze strony ISIS. W 2013 roku syryjskim powstańcom udało się na krótko opanować zakład, jednak rok później dżihadyści z ISIS znów go kontrolowali.

David Batter z London Chatman House twierdzi, ze zna szczegóły projektu i przekonuje, że gaz trafia głównie do Aleppo, które jest kontrolowane przez ISIS. Syryjski powstaniec Abu Halid takze jest przekonany, że w zakładzie cały czas pracowali rosyjscy inżynierowie, bez względu na to czy zakład kontrolowali powstańcy czy dżihadyści.

Aaron Lund z portalu „Syria In Crisis” podkreśla, że jest znacznie więcej podobnych „przemysłowych romansów biznesowych” Rosji z Państwem Islamskim. – Równie dużo, jeśli nie więcej powstaje ostatnio także nieformalnych związków biznesowych, w których uczestniczą rosyjscy biznesmeni i rozmaite ugrupowania bojowników – mówi Lund.

Szy/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.