Rosyjski szpieg w Gdańsku? Aresztowano Rosjanina

Mieszkający od 18 lat w Polsce Rosjanin został aresztowany w Gdańsku. Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) ustaliła, że to rosyjski szpieg. Mężczyzna spędzi w areszcie trzy miesiące.

Śledztwo prowadził Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała Rosjanina, który od 18 lat mieszka w Polsce.

Do zatrzymania doszło 6 kwietnia. SKW zebrała dowody wskazujące, że Rosjanin przyjmował zlecenia od rosyjskich służb specjalnych. Chodziło o pozyskiwanie danych na temat gotowości bojowej polskiego wojska i wojsk NATO.

Rosjanin prowadził działalność gospodarczą. – Jak wynika z materiału SKW, ten człowiek jednak przede wszystkim jest podejrzany o działanie szpiegowskie przeciwko Polsce. Nasze materiały pokazują, że on był zadaniowany przez służby rosyjskie, na ich zlecenie gromadził konkretne informacje z zakresu wojskowości i je przekazywał. Ten mężczyzna zbierał konkretne informacje dotyczące jednostek wojskowych, sposobu ich zarządzania, stanu ich kadr, ale także gromadził informacje dotyczące wojsk sojuszniczych na naszym terenie, a zatem jego działalność była stricte powiązana z kwestią wojskowości i obronności naszego kraju – powiedział w TVN24 rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Zdecydowanie widzimy, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę tego typu działania służb rosyjskich czy białoruskich uległy zintensyfikowaniu. Mamy do czynienia ze znacznie większą agresywnością, ofensywnością strony rosyjskiej i dlatego musimy podejmować szybkie decyzje, żeby neutralizować taką działalność – dodał Żaryn.

Należy jednak podkreślić, że wedle przekazanych informacji, Rosjanin działał już dużo wcześniej. Teraz dopiero został zatrzymany.

Za szpiegostwo w Polsce grozie do 10 lat pozbawienia wolności.

tvn24.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net