Rozmowy ws. NATO i pomocy dla Turcji

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, ­ Jens Stoltenberg, powiedział wczoraj, że spodziewa się zwiększenia zaangażowania NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkanie ministrów obrony państw członkowskich odbędzie się dzisiaj i jutro. Jednym z najważniejszych tematów będzie pomoc dla Turcji do której napływa nowa fala imigrantów.

Jens Stoltenberg liczy na to, że ministrowie obrony państw NATO zgodzą się na zwiększenie obecności sojuszu na wschodzie. Takie działanie ma na celu odstraszenie i stworzenie nowych możliwości szybkiego rozwoju obronnego  w Europie środkowej.

Ministrowie będą debatować nad tureckim wnioskiem o pomoc, który jest poniekąd szantażem. Turcja chce, aby państwa NATO pomogły ograniczyć kryzys migracyjny. Pomysłem  zainteresowana jest także strona niemiecka. Tureccy ministrowie zasugerowali, aby w operacje na Morzu Śródziemnym zaangażować flotę państw sojuszu. Jej zadaniem byłoby przechwytywanie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. ­ – Bardzo poważnie podchodzimy do prośby Turcji i innych sojuszników odnośnie tego, co NATO może zrobić, by pomóc w dotykających ich kryzysach – powiedział Stoltenberg.

W poniedziałek podczas spotkania Angeli Merkel i premiera Turcji Ahmeta Davutoğlu, kanclerz Niemiec powiedziała, że poprze wniosek Ankary o zaangażowanie NATO w celu zabezpieczenia tureckiego wybrzeża.

Nieoficjalnie mówi się, ze wniosek ma poprzeć także premier Grecji, Alexis Tsipras. Ateny nie chcą jednak tworzyć wspólnych patroli z tureckimi jednostkami i nie zgodzą się na wpłynięcie tureckich okrętów na greckie wody. Sceptyczne stanowisko w tej sprawie zajmują Francuzi.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net