Wizy dla Polaków niepotrzebne?

Trzech senatorów USA złożyło projekt ustawy JOLT (Jobs Originated through Launching Travel – w swobodnym tłumaczeniu: wspieranie zatrudnienia poprzez rozwój turystyki), przewidującej zmianę zasad w ruchu bezwizowym, który ma w końcu objąć  Polskę.

Ustawa była już zgłaszana kilka lat temu, ale nigdy nie poddano jej pod głosowanie w obu izbach Kongresu USA. Jest to spowodowane tym, że wybory do parlamentu odbywają się co 2 lata i za każdym razem nieukończoną procedurę trzeba znów powtarzać od nowa w obydwu izbach. JOLT został zgłoszony w Izbie Reprezentantów przed wakacjami, w Senacie zaś wczoraj.

Wnioskodawcami są trzej senatorowie z partii Republikańskiej i Demokratycznej, m.in. demokrata Charles Schumer z Nowego Jorku. Jest to o tyle istotne, że ma on szansę na objęcie w 2016 roku kluczowego stanowiska przywódcy w partii Demokratycznej w Senacie po ustępującym Harrym Reidzie.

Schumer przekonuje, że na zniesieniu wiz dla turystów z Polski skorzystałaby amerykańska gospodarka. – Ta ponadpartyjna, rozsądna ustawa stanowiłoby bodziec dla rozwoju gospodarki i turystyki w Stanach Zjednoczonych. (…) Mam nadzieję, że Republikanie i Demokraci porozumieją się, by razem zreformować nasz niesprawny system wizowy – powiedział Schumer.

Zgłoszenie programu JOLT zbiega się w czasie ze zintensyfikowanymi staraniami Polonii o włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Programm (VWP). Akcję lobbingową prowadzą Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy (APAC), Instytut „Piast”, czy „Dziennik Związkowy”, poprzez wysyłanie listów pod apelem zniesienia wiz dla obywateli Rzeczpospolitej.

Zniesienie wiz dla Polaków zyskuje coraz większe poparcie zarówno wśród Demokratów, jak i Republikanów. Republikański senator John McCain również obiecywał zniesienie wiz dla obywateli naszego kraju. Pod projektem JOLT póki co złożyło podpisy prawe 100 kongresmenów z Izby Reprezentantów. Barrack Obama obiecał podpisanie ustawy, jeżeli trafi na jego biurko. Problem jednak tkwi w tym, że ustawa nie została poddana pod głosowanie w komisji ds. sprawiedliwości Izby Reprezentantów, która zajmuje się tego typu sprawami.

Z programu VWP korzysta jak na razie 38 państw, w tym większość krajów UE. Aby państwo było uwzględnione w takim ruchu, to  jego obywatele nie mogą zagrażać bezpieczeństwu wewnętrznemu USA oraz odsetek odmów wiz nie może przekraczać 3 proc.

Jednak program JOLT może być zaostrzony, ponieważ takie tendencje panują w amerykańskim Senacie, szczególnie wśród Republikanów. Ma to związek ze zwykłymi, napływającymi do Europy nielegalnymi imigrantami jak również z dżihadystami z ISIS. Wśród senatorów panuje przekonanie, że gdyby terroryści posiadali unijne paszporty, to mogliby bez przeszkód podróżować do USA.

Szy

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net