Rumunia chroni małżeństwo

Trybunał Konstytucyjny Rumunii stwierdził, że propozycja zmiany w Konstytucji dotyczącej potwierdzenia, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, jest zgodna z prawem i może być wprowadzana. Proponowaną poprawkę pozytywnie zaopiniował wcześniej Instytut Ordo Iuris.

foto: facebook.com/coalitiapentrufamilie/photos
foto: facebook.com/coalitiapentrufamilie/photos

Pomysł zmiany Konstytucji powstał z inicjatywy Koalicji dla Rodziny. Projekt trafił do rumuńskiego Senatu 23 maja. Jego celem jest zmiana art. 48.1, który ma stanowić, że „rodzina jest ustanawiana przez dobrowolnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą i opiera się na ich równości oraz ich prawie i obowiązku zapewnienia wychowania, edukacji i szkolenia dzieci”.

Taką formę ochrony małżeństwa wsparło swoimi podpisami aż 3 mln osób, co sześciokrotnie przekroczyło ustanowione wymogi. Jest to największa liczba głosów w historii rumuńskich inicjatyw obywatelskich. Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przesłał do Trybunału Konstytucyjnego Rumunii pozytywną opinię przedstawionego projektu i potwierdził, że jest on zgodny z prawami podstawowymi, zagwarantowanymi w europejskich i międzynarodowych traktatach.

Propozycja jest w pełni zgodna z prawem europejskim i międzynarodowym, ponieważ nie ogranicza prawa do zawarcia małżeństwa i nie wpływa na zobowiązania wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Kompetencje do regulacji prawa małżeńskiego i rodzinnego należą do państw członkowskich. Podobne gwarancje konstytucyjne przewiduje także 13 innych państw Europy. Są to: Polska, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Serbia, Słowacja, Ukraina oraz Węgry.

Zgodnie z drogą ustawodawczą projekt trafi teraz do Parlamentu. Jeśli za poprawką opowie się 2/3 składu w każdej z izb oraz uzyska ona poparcie w ogólnokrajowym referendum, zostanie przyjęta. Pomysłodawcy projektu proponują, aby głosowanie odbyło się razem z tegorocznymi wyborami. Więcej o inicjatywie Coalitia Pentru Familie – TUTAJ.

Mas/ordoiuris.pl

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net