Rząd atakuje apteki. „Ucierpią pacjenci”

Rząd chce zmian w prawie dotyczącym aptek. Socjalistyczna partia chce od nowego roku wprowadzić regulacje dotyczące tego, kto może otworzyć aptekę a nawet ustalić minimalną odległość (sic!) między punktami. „Realizacja pomysłów posłów PiS odbije się na finansach pacjentów” – ostrzegają eksperci.

foto: Flickr.com
foto: Flickr.com

Zmiany w prawie mają służyć „repolonizacji aptek” oraz uderzyć w sieci. Jednak hasła PiS mają się nijak do rzeczywistości. Sieci mają w swoim posiadaniu jedynie 34 proc. punktów aptecznych w Polsce, cała reszta to indywidualne podmioty. Według pomysłu socjalistów, w rękach jednego właściciela będą mogły znajdować się jedynie cztery apteki.

Hasło o „repolonizacji” zdaje się być populizmem dla tłumu. Zaledwie 5 proc. tego rynku – jak podaje money.pl – znajduje się w rękach obcokrajowców, cała reszta należy do Polaków.

Projekt poselski nakłada także minimalną odległość między konkurującymi ze sobą aptekami. Będzie ona wynosiła kilometr.

Uderzenie w sieci apteczne zaszkodzi portfelom Polaków. Apteki indywidualne mają ceny wyższe średnio o 20-30 proc. niż sieci apteczne, mają również uboższy asortyment. Mniejsza liczba tańszych placówek oraz duże odległości uderzą w korzystną dla klientów wolnorynkową konkurencję.

Zmiany mają teoretycznie dotyczyć nowych aptek, choć niewykluczone, że przepisy uderzą w już istniejący punkty. „Dziennik Gazeta Prawna” zacytował jednego z posłów PiS, który wyraził nadzieję na „przyjrzenie się” przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny działalności sieci. Gdyby GIF cofał sieciom pozwolenia, to na mocy nowych przepisów nie mogłyby się starać o powrót na rynek zarówno z powodu niefarmaceutycznego wykształcenia właściciela jak również z powodu posiadania więcej niż czterech aptek.

Jas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net