Rząd chce uzdrowić sądownictwo

foto:  mira66, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com
foto:
mira66, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com

Rząd Beaty Szydło szykuje reformę sądownictwa. Sędziowie mają być starsi, zmniejszy się liczba stanowisk funkcyjnych, a sądy apelacyjne zostaną zlikwidowane. To tylko kilka z wielu zmian.

Sądownictwo ma być poddane reformie, ponieważ PiS sprawdził sposób działania polskich sądów, te zaś odnoszą słabe wyniki pracy. Zamiast trzech szczebli: rejonowego, okręgowego i apelacyjnego, mają pozostać dwa, zaś do likwidacji kwalifikuje się 11 sądów apelacyjnych (rejonowych jest aż 318). Na taką reorganizację godzą się sędziowie — donosi „Rzeczpospolita”.

Zmiany mają jednak pójść jeszcze dalej. Do najbardziej obciążonych sądów będzie można oddelegować czasowo innych sędziów z mniejszych jednostek. Zmiany też czekają prezesów, którym ma przybyć realnej pracy, a ograniczona zostanie ich władza nad sędziami. Orzekaniem mają się zająć przewodniczący wydziałów. Ministerstwo sprawiedliwości planuje w ten sposób odzyskać nawet tysiąc etatów do sądzenia i nadrobić zaległości sprzed kilku ostatnich lat.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, resort zamierza podwyższyć wiek kandydatów na sędziów do minimum 35. roku życia (obecnie 29 lat) i wprowadzić nowe zasady awansów. Jawne mają się stać oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów, a które mają pojawiać się w Internecie. Kolejna zmiana dotyczyć będzie dyscyplinarek sędziowskich, które „mają trafiać do Sądu Najwyższego, a nie do sądów powszechnych”.

Szy/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net