10 czerwca 2024
Wiadomości

Rząd warszawski dystrybuuje jod po ośrodkach w całym kraju. „Działanie prewencyjne, zagrożenie minimalne”

Warszawski rząd prowadzi dystrybucję tabletek jodu na wypadek skażenia promieniotwórczego, by w miarę możliwości każdy mógł szybko otrzymać dawkę. Jak podkreślono, działanie to jest działaniem prewencyjnym, nie zaś szykowaniem się na jakiś wiadomy scenariusz. Zaś zagrożenie radioaktywnym skażeniem określono jako „minimalne”.

Tabletki z jodem trafiły już do wielu punktów w kilku województwach.

– Tabletki z jodkiem potasu znajdują się obecnie w ponad 100 urzędach gminy w województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o to, by preparat był możliwie najbliżej mieszkańców, gdy zajdzie potrzeba podania go w razie wystąpienia skażenia radioaktywnego – powiedział wczoraj wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podczas konferencji dotyczącej dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu.

Dodał, że w zależności od możliwości władz samorządowych, preparaty trafią do miejsc dystrybucji, np. szkół, gminnych ośrodków kultury, czy ośrodków zdrowia. Będą przechowywane w tych miejscach do czasu, aż władze warszawskie przekażą, iż można rozdawać jod mieszkańcom.

Podobne działania miały miejsce w kilku innych województwach: Pomorskim, Świętokrzyskim, Lubelskim, Podlaskim, Wielkopolskim czy Mazowieckim.

W przypadku tego ostatniego, jodek potasu znajduje się już w całym województwie. Przetransportowano go do 1567 miejsc potencjalnej dystrybucji we wszystkich gminach. Ponad 600 z nich znajduje się w samej Warszawie.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł podkreśla, że władze nie spodziewają się obecnie zagrożenia radioaktywnego, zaś działania te są czysto prewencyjne.

– Przygotowania w tym zakresie mają charakter prewencyjny. Nie wiążą się z żadnym bezpośrednim zagrożeniem, które byśmy identyfikowali. Niemniej jednak przygotowujemy się na potencjalne zagrożenia, nawet wtedy, kiedy ryzyko ich wystąpienia jest bardzo, bardzo małe – powiedział wojewoda.

Podkreślił również, że w razie zagrożenia i sygnału do rozdawania jodu, każda osoba – niezależnie od miejsca stałego zamieszkania, miejsca pracy i obywatelstwa – będzie mogła otrzymać tabletki.

– Wszystkie osoby, które pojawią się w punktach dystrybucji będą obsłużone. Każda osoba otrzyma ulotkę przygotowaną przez lekarzy endokrynologów. Tabletki będą mogli odbierać nie tylko bezpośrednio osoby przyjmujące ten preparat, ale np. domownicy czy sąsiedzi – mówił Radziwiłł.

Wojewoda przypomniał, że osoby powyżej 60 roku życia nie powinny przyjmować jodu profilaktycznie.

– Nie planujemy dystrybucji tabletek niepełnoletnim osobom przez jakiekolwiek instytucje. To spoczywa na rodzicach – zaznaczył.

– Jodek potasu to jest produkt leczniczy i jak każdy lek ma swoje konkretne wskazania. Tutaj konkretnym wskazaniem jest ochrona tarczycy przed działaniem radiacyjnym radioaktywnego jodu. Natomiast jak każdy lek ma różne interakcje z innymi lekami, jak również działania uboczne. Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, czy mogą przyjąć ten lek, powinni już teraz skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem – mówił z kolei dyrektor wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Rząd warszawski dystrybuuje jod po ośrodkach w całym kraju. „Działanie prewencyjne, zagrożenie minimalne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net