Rząd zmniejszy emerytury esbekom

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oświadczył, że emerytury i renty przeszło 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieki PRL za czas do 1990 r. mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym. Dzisiaj razem z szefem Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA Michałem Serzyckim zaprezentował szczegóły projektu noweli tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2009 r.

foto: Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net ⓒ
foto: Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net ⓒ

Zgodnie z zamysłem projektu maksymalna emerytura dla byłych funkcjonariuszy SB nie będzie przewyższać średniego świadczenia w systemie powszechnym (2131 zł), a maksymalna renta – 1610 zł. Nowe prawo prawdopodobnie wejdzie w życie od przyszłego roku. Obniżone miałoby zostać ponad 18 tys. emerytur, ponad 4 tys. rent oraz ponad 9 tys. rent rodzinnych. Oznacza to ponad 135 mln zł oszczędności rocznie. Projekt trafi teraz do uzgodnień.

– To jest naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. To jest wyraz sprawiedliwości społecznej. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i aparatu władzy państwa komunistycznego, represyjnego, wciąż jeszcze pobierają wysokie emerytury i renty. Projekt naprawia te błędy – powiedział Błaszczak. – Nie ma na to zgody żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to, że dławili wolność, niepodległość naszego kraju – podkreślił.

Nowe przepisy dotyczące emerytur obejmą wszystkich, którzy pracowali w Służbie Bezpieczeństwa w latach 1944-90. – Jeżeli zostali pozytywnie zweryfikowani, to obniżone zostanie świadczenie za czas, kiedy pracowali w SB – wyjaśnił Błaszczak. Dodał, że dotyczy to również osób, które np. w czasach PRL były w SB, a po przemianach z 1989 r. znalazły się np. w wojsku.

Minister wyraził przekonanie, że proces legislacyjny ws. nowelizacji „ustawy dezubekizacyjnej” zostanie szybko przeprowadzony. Dodał, że „jest bardzo realne” wejście zmiany w życie od przyszłego roku. – Projekt jest gotowy, będzie omawiany przez rząd, następnie trafi do Sejmu. Rząd premier Beaty Szydło pracuje sprawnie, a więc jestem przekonany, że szybko ten proces legislacyjny zostanie przeprowadzony – powiedział Błaszczak.

Do warszawskiego sądu wpłynęło w sumie 13,8 tys. skarg na decyzje o obniżeniu świadczeń. Sąd uwzględniał skargi głównie wdów po funkcjonariuszach SB.

miecz/polskieradio.pl 

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net