22 maja 2024
Wiadomości

Sachs krytykuje NATO i USA. Waszyngton przyczynił się do obalenia Janukowycza? „Wiem to od NAJWYŻSZYCH rangą osób”

Ekonomista prof. Jeffrey Sachs w rozmowie z „acTVism Munich” skrytykował NATO i USA, zarzucając szczególnie Waszyngtonowi drastyczne ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw. Jak podkreślił, wie o tym „od najwyższych rangą osób, zaangażowanych w te sprawy”.

– Przede wszystkim, NATO jest często agresywną siłą, to niemal siły ekspedycyjne amerykańskiej polityki zagranicznej – powiedział prof. Jeffrey Sachs.

Wspomniał również o bombardowaniu Belgradu przez NATO w 1999 roku. Ocenił tę akcję jako „całkowicie nieusprawiedliwioną”. Podobnie ocenił działania NATO wobec Libii, które wykroczyły poza mandat ONZ.

Ocenił również, że polityka zagraniczna USA opiera się na „zmianach reżimów”, przez co trudno oczekiwać, by budziła zaufanie. Wówczas zwrócił uwagę na tzw. euromajdan w Kijowie w 2013 roku.

– USA nie są miłującym pokój państwem, lecz krajem dążącym do potęgi… Nie dajmy się oszukiwać retoryce. Stany Zjednoczone obaliły dziesiątki rządów. Zdecydowanie przyczyniły się do obalenia Janukowycza, próbowały obalić al-Assada w Syrii i były głównym prowodyrem tamtejszej wojny. I wiem to od wewnątrz… od najwyższych rangą osób, zaangażowanych w te sprawy – powiedział prof. Sachs.

Ekonomista skrytykował również samo istnienie NATO. Jak ocenił, jest to sojusz „służący wojskowym i geopolitycznym celom”, który „powinien okazywać powściągliwość”. Zdaniem prof. Sachsa, powinien zostać rozwiązany po upadku Układu Warszawskiego.

– A ponieważ to sojusz wojskowy, to nie jest prawdą, że można sobie po prostu wybrać, z kim będzie się miało taki sojusz. Jest coś takiego jak koncepcja zewnętrzności, według której taki wybór może mieć niekorzystne konsekwencje dla sąsiada… Nie sądzę, by było to mądre ze strony Ukrainy, nie dostrzegać, że to sprawa delikatnego balansowania i powinna być rozważna i ostrożna – powiedział prof. Jeffrey Sachs.

– Sojusze wojskowe są niebezpieczne, ponieważ często prowadzą do wojen. Nie powinniśmy mieć sojuszy wojskowych i nie powinniśmy ich rozszerzać w Azji, by kontrować Chiny. To są niebezpieczne prowokacje. Szukając analogii historycznym, to mniej więcej rok 1910, gdy budowane były te wszystkie sojusze [zasadniczo chodzi o Trójprzymierze i Trójporozumienie – red. Kresy.pl]. Zapalnik został uruchomiony w 1914 roku i świat już nigdy nie był taki sam. Uniknijmy tego – przekonywał.

Prof. Jeffrey David Sachs to amerykański ekonomista żydowskiego pochodzenia. Był ekonomicznym doradcą rządów, m.in. w państwach byłego bloku komunistycznego. Jest również szefem Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

Zasłynął z zahamowania hiperinflacji w Boliwii w 1985 roku. W 1989 roku został doradcą „Solidarności”, przygotował wstępny projekt transformacji gospodarczej nazwanej później planem Balcerowicza.

Jest także orędownikiem tzw. terapii szokowej w gospodarce, zakładającej możliwie szybkie reformy wolnorynkowe, co ożywia gospodarkę.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net