22 maja 2024
Wiadomości

Sąd nakazał usunąć pomnik Jana Pawła II

Francuski sąd administracyjny nakazał merowi niewielkiej miejscowości Ploërmel w Bretanii usunąć pomnik Jana Pawła II. Instytucja uznała, że wyeksponowanie monumentu w miejscu publicznym jest sprzeczne z zasadą laickości.

Pomnik wzniesiono w 2006 roku w bretońskim Ploërmel. Przedstawia on postać papieża stojącą pod łukiem, na szczycie którego umieszczony został krzyż. Na cokole znajdują się słowa „N’ayez pas peur” („Nie lękajcie się”). Monument ma około 8 m. wysokości i jest lokalną atrakcją turystyczną.

Ocena faktów sądu w Rennes jest jednoznaczna – wzniesienie pomnika nie było sprzeczne z prawem, zastrzeżenia budzi jednak wielkość obiektu i wkomponowanie postaci papieża w łuk zwieńczony krzyżem.
„Przez swój układ i wymiary (pomnik) ma charakter ostentacyjny, przecząc tym samym konstytucji, która akcentuje laicki charakter Republiki Francuskiej, a także prawu z 1905 roku ustanawiającemu rozdział Kościoła od państwa” – uzasadnił orzeczenie sąd.

Miasto ma w ciągu pół roku przenieść pomnik w inne miejsce. Mer miasteczka Patrick Le Diffon zapowiedział odwołanie się od decyzji sądu i oświadczył, że ma zamiar wyczerpać wszystkie środki, które przewiduje prawo.

– Zrozumiałem, że za ostentacyjne uznano łuk i krzyż znajdujące się powyżej oraz że ich usunięcie byłoby wystarczające, ale nie mogę tego uczynić bez zgody twórcy – tłumaczył mer.

Autorem posągu jest słynny gruziński rzeźbiarz Zurab Cereteli, twórca słynnych monumentów znajdujących się w Nowym Jorku, Tokio czy Rzymie. Od momentu odsłonięcia pomnik jest kością niezgody, padł też wielokrotnie ofiarą profanacji ze strony przeciwników. W 2010 roku sąd uznał za niezgodną z prawem subwencję przyznaną przez władze departamentu Morbihan, którą przeznaczono na budowę cokołu pomnika.

Mug/gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net