4 grudnia 2023
Kościół i wiaraRodzinaWiadomości

Sakramenty bez nawrócenia to pusty gest

Przewodniczący Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej Velasio de Paolis, stanowczo odniósł się do głosów na temat Eucharystii dla osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Emerytowany kardynał jasno zaznaczył, że jeżeli istnieje potrzeba zmian, to nie mogą one zostać przeprowadzone pochopnie. Przestrzegł także przed skutkami takich decyzji dla przyszłych pokoleń. – Jeśli nie rozumiemy przyczyn choroby i chcemy zmienić lekarstwo, ryzykujemy, że doprowadzimy do zgonu pacjenta – powiedział purpurat.

Oświadczenie zostało wygłoszone podczas konferencji „Małżeństwo i rodzina – między dogmatem i praktyką Kościoła”. Kardynał zauważył, że społeczeństwo przeżywa trudności, „bo w kryzysie są wartości moralne, wartości religijne” i „wszyscy ulegamy sekularyzacji”. Zauważył także, że w sytuacji braku odniesienia do trwałych wartości etycznych oraz dewaluacji pojęć moralnych trudno jest przekonać kogoś, że zabijanie jest złem. – Czy wiecie, że praktykuje się aborcję z miłosierdzia? Eutanazję z dobroci? – dodał kardynał, zwracając uwagę na brak zrozumienia tych pojęć.

– Eucharystia nie jest rzeczą, lecz osobą – przypomniał kardynał, odwołując się do słów św. Pawła. Podkreślił potrzebę przyjmowania Komunii Św. z czystym sercem, co z kolei wymaga sakramentu pokuty i pojednania. Do tego potrzebna jest wola wyjścia z grzechu, odrzucenia go. Stąd, a nie ze złego nastawienia, wynika nauczanie Kościoła o niemożności przyjmowania Eucharystii przez osoby rozwiedzione i jednocześnie będące w związkach z innymi osobami – czyli żyjące w grzechu ciężkim. De Paolis odniósł się również do pomysłu „drogi pokutnej”, która umożliwiałaby, by takie osoby przyjmowały sakramenty święte. Stwierdził, że idea „drogi” jest pełna niejasności, a pokuta nie powinna by „karą nałożoną na nieposłusznego ucznia”, ale początkiem zmiany życia. Na koniec 80-letni kardynał dodał, że podstawą nauczania Kościoła jest doktryna. – Nie możemy wyobrażać sobie duszpasterstwa, które stoi w sprzeczności z doktryną. Byłaby to nie tylko aberracja, ale także kpina i bulwersująca nielogiczność – zakończył hierarcha.

Podo/gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net