Sejm: stop odbieraniu dzieci „za biedę”

640px-100B7172_sala_posiedzen_plenarnych_sejmSejm przyjął nowelę do kodeksu rodzinnego, która sprzeciwia się odbieraniu dzieci rodzicom z powodu ubóstwa. Ustawa wejdzie w życie za 30 dni.

Zgodnie z nowym prawem, umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa i wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne. Nowela zakłada, iż ingerencja państwa w pieczę rodzicielską powinna mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach określonych ustawą i tylko za zgodą sądu. Posłowie nie przyjęli poprawki klubu Kukiz’15, która zakładała, iż umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej byłoby możliwe tylko wówczas, gdy zachodzi realne i bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

W przypadku, gdy w rodzinie pojawi się problem, władze mają za zadanie zastosować najpierw wszelkie inne środki, które ułatwią polepszenie sytuacji dziecka. Umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej ma być ostatecznością, po wyczerpaniu wszystkich możliwych form pomocy – takich, jak terapia pod okiem psychologa czy ustanowienie asystenta rodzinnego. „Istnienie tej okoliczności, w sytuacji gdy rodzice spełniają swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze prawidłowo, powinno zasadniczo rodzić obowiązek ze strony państwa udzielania rodzinie pomocy dla usunięcia tego stanu” – głosi uzasadnienie.

MGOT/parlamentarny.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net