Sejm zdecydował: prokuratura przejdzie zmiany

640px-100B7172_sala_posiedzen_plenarnych_sejmW czwartek wieczorem Sejm RP większością głosów przyjął projekt ustawy o prokuraturze. Najważniejszą zmianą w nim zawartą jest połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Projekt trafił do Senatu. By wszedł w życie, potrzeba podpisu prezydenta.

Za propozycją Prawa i Sprawiedliwości opowiedziało się 236 posłów. Przeciwnego zdania było 209 parlamentarzystów, zaś od głosu wstrzymało się siedmiu. Ustawę z przepisami wykonawczymi do reformy poparło natomiast 237 osób, 207 sprzeciwiło się, a osiem wstrzymało od głosu. Projekt ustawy składa się z aż 100 stron. Najistotniejszą zmianą jest połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W praktyce jest to powrót do modelu funkcjonującego w latach 1990 – 2010. Jeśli ustawa PiSu wejdzie w życie, zakończy kadencję Andrzeja Seremeta. Proponowane zmiany spowodują zwiększenie zakresu kompetencji prokuratora generalnego, który także będzie mógł wydawać polecenia, zarządzenia czy wytyczne. Istniejącą dotychczas Prokuraturę Generalną zastąpi Prokuratura Krajowa. Zlikwidowana będzie odrębna, korporacyjna Prokuratura Wojskowa.

Kluby opozycyjne krytykują pomysł twierdząc, że proponowane przez PiS zmiany upolitycznią prokuraturę. Partia rządząca kontruje, mówiąc o końcu nieudanego eksperymentu ekipy PO – PSL. Przed głosowaniem Sejm odrzucił liczne poprawki opozycji, które miały na celu zniwelowanie najbardziej kontrowersyjnych zmian w projekcie.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.