Senat przyjął uchwałę o chrzcie Polski

Wczoraj Senat przyjął uchwałę „Annus Domini MMXVI – Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski”. W uchwale senatorowie oddali cześć Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku Kościoła rzymskokatolickiego w 966 r. miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Polski.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

„Chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie” – napisano w uchwale. Przypomniano także, że Mieszko zjednoczył plemiona polskie w jedno państwo oraz określił jego granice poprzez walkę i dyplomację. Podkreśla się też, że system wartości wynikający z chrześcijańskiej wiary „stał się od tej pory i pozostaje do dziś fundamentem lub punktem odniesienia w wyborach Polaków, aktywnych w służbie Narodu i Państwa”.

15 kwietnia z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski o godz. 12 zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Obecnych będzie ok 1200 gości z Polski i z zagranicy. Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, zaś w nadzwyczajnym zgromadzeniu obu izb wezmą udział także Rada Ministrów, członkowie Komisji Episkopatu Polski oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusów dyplomatycznych.

Po obradach goście wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, które skomponowano specjalnie na tę uroczystość.

CWIK/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net