8 kwietnia 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Serbia i Chiny nawiązują współpracę

Po wizycie prezydenta Chin Xi Jinpinga w Serbii oba kraje podpisały 21 umów i porozumień gospodarczych. Dotyczą one m.in. współpracy w dziedzinie energetyki, infrastruktury, finansów, przemysłu zbrojeniowego oraz kultury i mediów.

foto: twitter.com/ChinaPlusNews
foto: twitter.com/ChinaPlusNews

Prezydent Chin zakończył wczoraj pierwszy etap swojej ośmiodniowej podróży dyplomatycznej. W Belgradzie Xi Jinping podkreślił, że jego kraj będzie pogłębiać wzajemne stosunki z gospodarzami. W odpowiedzi serbski prezydent Tomislav Nikolić stwierdził, iż jego Republika „jest gotowa zostać najważniejszym partnerem Chin, nie tylko w regionie”. W ramach prac delegacji obu partnerów podpisano 21 umów i porozumień, które mają ułatwić dalszą współpracę pomiędzy tymi państwami.

Prezydent Xi mówił także o „podnoszeniu relacji między obu krajami na nowy poziom”. Chiński prezydent podkreślił, że najważniejszym elementem dalszego rozwoju wzajemnych relacji są „wielkie projekty”. – Oczekujemy rozwoju handlu i inwestycji – zapowiedział Xi, zapewniając jednocześnie, iż Serbia jest istotnym elementem planu stworzenia Nowego Jedwabnego Szlaku – połączenia lądowego między Azją i Europą.

Serbia ma aspiracje, by stać się bramą dla Chin do Bałkanów i do Europy Południowej. Już w 2009 roku państwa te zawarły porozumienie o partnerstwie strategicznym. Ponadto w ciągu ostatnich siedmiu lat Chiny zainwestowały w Serbii ponad mld dolarów, m.in. budując most nad Dunajem w Belgradzie. Azjatycki partner dąży także do wybudowania superszybkiej linii kolejowej Budapeszt-Belgrad. W kwietniu chińska firma Hebei Iron and Steel Group kupiła za 46 mln euro deficytową serbską hutę Żelazara Smederevo, która wcześniej należała do U.S. Steel.

Na dzisiaj zaplanowano przyjazd chińskiego prezydenta do Polski. Duże nadzieje z tą wizytą wiąże wicepremier Mateusz Morawiecki. Chiński przywódca odwiedzi nasz kraj po raz pierwszy od 12 lat.

Maj/kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net