3 kwietnia 2024
Wiadomości

Spora zmiana w Polskim Związku Łowieckim. Chodzi o psy myśliwskie

Jak poinformował Polski Związek Łowiecki, to koniec z dyskryminacją psów myśliwskich w PZŁ. Chodzi o dopuszczenie do współpracy różnych organizacji hodowców psów rasowych i de facto skończenie z monopolem, jakim cieszył się dotychczas Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

17 kwietnia 2023 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego opublikował na swojej stronie internetowej komunikat, z którego dowiadujemy się o podjętej uchwale wprowadzającej poprawki do postanowień ogólnych regulaminów kynologicznych PZŁ. W skrócie, polscy myśliwi zadecydowali o otworzeniu się na różne organizacje zrzeszające hodowców i właścicieli psów rasowych. Do tej pory w imprezach i konkursach mogły brać udział jedynie zwierzęta ze Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP).

– Myśliwi powinni mieć możliwość zweryfikowania swojego psa myśliwskiego pod względem użytkowym w łowisku, a drugorzędną kwestią jest to, do jakiej organizacji kynologicznej należą. ZG PZŁ nie chce dyskryminować psów myśliwskich ani ze względu na pochodzenie, ani przynależność organizacyjną właściciela. Od dziś w imprezach kynologicznych organizowanych przez nasze Zrzeszenie mogą brać udział wszystkie psy myśliwskie – poinformowały władze Polskiego Związku Łowieckiego.

Jakość, a nie szyld organizacji

– Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zdecydował, że do sprawdzianów, konkursów i ocen psów myśliwskich będą dopuszczane wszystkie psy z różnych organizacji. Dotychczas warunkiem koniecznym była przynależność do Związku Kynologicznego w Polsce. Teraz jednak otwieramy się na inne organizacje, które posiadają nie tylko rodowody, ale i księgi hodowlane, opisy ras czy wzorce. Z naszej perspektywy psy dzielą się na te, które nadają się na polowania, i te, które nie spełniają kryteriów. Szyld jednej organizacji nie powinien być decydujący – wyjaśnił Paweł Lisiak, Łowczy Krajowy i Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Czy dbałość o różnorodność i konkurencyjność to jedyna przyczyna podjęcia takiej decyzji przez Polski Związek Łowiecki? Jak się okazuje, w ostatnich miesiącach w przestrzeni publicznej pojawiło się sporo doniesień na temat różnych afer w łonie Związku Kynologicznego w Polsce. Wskazywano m.in. na nieprawidłowości wykryte podczas sędziowania na imprezach kynologicznych.

– ZKwP nie zaakceptował regulaminów Polskiego Związku Łowieckiego, które złożyliśmy w lutym 2022 roku. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, przez co nie mogliśmy kontynuować współpracy. Ponadto odnotowaliśmy nieprawidłowości przy konkursach, na które zareagowaliśmy prośbą o udostępnienie certyfikatów z tych imprez. Również bez odpowiedzi. Nie zamykamy się na ZKwP, jednak z podanych przyczyn postanowiliśmy zaprosić do współpracy różne organizacje. Wszystkie psy pracujące w łowiskach mogą brać udział w imprezach PZŁ i startować w konkursach. Hodowle psów rasowych chcemy oprzeć o kluby ras PZŁ – powiedział Paweł Lisiak z PZŁ.

Prawa rynku są nieubłagane – więcej organizacji oznacza automatyczne podwyższenie standardów branżowych. Do gry wchodzą takie podmioty, jak: Polskie Porozumienie Kynologiczne, Polska Federacja Kynologiczna czy Związek Hodowców Psów Rasowych. Natomiast era monopolu Związku Kynologicznego w Polsce dobiega właśnie końca.

polskaracja.pl / pzlow.pl

fot. ilustracyjne/fot. Katrin B./Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net