Superwulkan koło Neapolu jest niepokojąco aktywny. Erupcja na Polach Flegryjskich możliwa nawet w ciągu kilku lat

Superwulkan Pola Flegryjskie koło Neapolu we Włoszech jest od kilkudziesięciu lat wyraźnie aktywny. Ziemia „pęcznieje” o kilka centymetrów w ciągu roku, zaś eksperci ostrzegają, że erupcja możliwa jest w bardzo krótkim czasie. Jeśli do niej dojdzie, czeka nas globalny kataklizm, któremu żadne pakiety klimatyczne nie mogą sprostać. Nasz kontynent zaś stałby się miejscem właściwie nie do życia.

Badacze alarmują, że od kilku lat komora magmowa Pól Flegryjskich podnosi się każdego roku średnio o 3 cm. Wskazuje to na gwałtowne procesy zachodzące w ziemi. Wulkanolodzy ostrzegają, że wybuch może nastąpić nawet w ciągu kilku lat, najdalej dekad.

Pola Flegryjskie ostatni raz wybuchły ponad 40 tys. lat temu. Najnowsze ustalenia wskazują, że zdarzenie to miało bardzo istotny wpływ na wyginięcie całego gatunku homo neandertalis. Chmura popiołu doleciała aż do terenów współczesnej Rosji.

W razie tak potężnej erupcji bezpośrednie zniszczenia dotknęłyby znaczną część Włoch, Szwajcarii, Austrii oraz Francji. Wielki potok lawy zalałby obszerny obszar. Superwulkan Pola Flegryjskie to 24 formacje wulkaniczne: kratery, źródła termalne oraz fumarole.

Ponadto chmury gazów i popiołów wywołałyby kataklizm i zniszczenie cywilizacji na naszym kontynencie. Komunikacja lotnicza nie mogłaby funkcjonować. Wulkaniczna zima spowodowałaby klęskę nieurodzaju, co z kolei wywołałoby masowy głód, chaos oraz masową migrację. Wiele państw w praktyce przestałoby istnieć.

Ostatnia erupcja Pól Flegryjskich miała miejsce około 40 tys. lat temu. W jej wyniku nastąpiła zmiana klimatyczna całej planety. Temperatura zmalała, zaś klimat stał się suchszy.

Pola Flegryjskie charakteryzują się stałym „pęcznieniem” ziemi. Zaobserwowany w 1969 roku trend utrzymuje się cały czas. Teren od tego czasu podniósł się o kilka metrów, jak zwrócono uwagę w „Geophysical Research Letters” w 2009 roku. – Trend z tym związany, obserwowany od 1969 r., może być wstępem do odnowienia się procesów wulkanicznych – napisano.

onet.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.