23 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Św. Filip Neri – rozpoczął się jubileusz założyciela Oratorianów

foto: wikimedia commons
foto: wikimedia commons

W dzień Matki, w Kościele Katolickim obchodzone jest wspomnienie jednego z najradośniejszych świętych – św. Filipa Neri. Był to człowiek wielkiej pokory, miłości i autentycznego życia Bożego. Tegoroczne wspomnienie św. Filipa jest wyjątkowe, bo rozpoczyna jubileusz 500-lecia urodzin świętego. 

Jak można przeczytać o nim w jednej z książek: „(…) swą sztukę prowadzenia do doskonałości spełniał słowem, każdym gestem i dawał przykład radosnego miłowania Boga, stając się rzeczywiście „ogniem radości” dla współczesnego, często przygnębionego polskiego czytelnika.” Rzeczywiście – święty Filip całą swoją postawą świadczył o radości wynikającej z bycia Chrześcijaninem. Radosne usposobienie zawdzięczał florenckim korzeniom, co przyczyniło się do niezrozumienia pewnych prawd przekazywanych przez Filipa, do tego stopnia – że z stygmatyka Ducha Świętego uczyniono wesołka, dowcipnisia i ekscentryka. Mit ten wpłynął na postrzeganie świętego Filipa przez osoby, które go prawdziwie nie poznały.

Święty Filip był przede wszystkim reformatorem kościoła XVI wieku, mistykiem, człowiekiem wielkiej pokory i miłości a także doradcą i przyjacielem papieży. W Polsce kult świętego Filipa znany był już w I połowie XVII wieku. Po zwycięstwie pod Chocimem w 1621 roku papież Urban VII wręczył w Rzymie Władysławowi IV relikwię świętego Filipa Neri, którą ten złożył na Jasnej Górze.  Oprócz tego, jako wotum unfundował on na zamku Królewskim w Warszawie kaplicę pod wezwaniem świętego Filipa. Do mało znanych faktów należy również informacja o tym, że to święty Filip był pierwszym inicjatorem powstania Kolegium Polskiego w Wiecznym Mieście.

Najtrwalszą pozostałością po działalności świętego Filipa jest, oprócz duszpasterstw oratoryjnych i formy muzyki oratoryjnej, która to ma swoją genezę właśnie w Oratorium świętego Filipa, nowe zgromadzenie – Księży Oratorianów, zwanych także Filipinami. Domy filipińskie istnieją obecnie w wielu krajach Europy i Ameryki. W Polsce pierwsza kongregacja Oratorium świętego Filipa powstała w 1668 roku – na Świętej Górze w Gostyniu.

Matt/P. Turks COr „Filip Neri, czyli ogień radości” 

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net