Święta w Iraku

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Chrześcijanie z Iraku świętują Boże Narodzenie w milczeniu i zadumie. Zrezygnowali z publicznych obchodów czy dekoracji, by zaprotestować przeciwko temu, jak są traktowani przez muzułmańską większość.

– Zdecydowaliśmy się aby nie urządzać żadnych uroczystości publicznych, a także powstrzymać się od wszelkich bożonarodzeniowych dekoracji. Chcemy tym samym muzułmanom powiedzieć: To nie jest fair, jesteśmy obywatelami tak jak wy, a nie obywateli drugiej kategorii! – opowiada chaldejski patriarcha Babilonii abp Louis Sako. – Rząd postawił wielką 25-metrową choinkę w ogrodzie w pobliżu siedziby patriarchatu. Również przed parlamentem stoi takie drzewo. Ale dla nas to nic nie znaczy. Chcemy równych praw obywatelskich – to byłoby to, co daje nam nadzieję na lepszą przyszłość! – dodaje hierarcha.

Działalność Państwa Islamskiego jak również obowiązujące w Iraku prawo uderzające w niemuzułmanów sprawiają, że z 1,5 mln chrześcijan żyjących w Iraku w 2003 r. pozostało obecnie tylko 500 tys. – Nie mam prawa powstrzymywać ludzi, aby nie opuszczali kraju. To jest osobista i rodzinna decyzja. Ale tak naprawdę to mam nadzieję, że wszyscy tu pozostaną, gdyż tu jest nasza tożsamość i przede wszystkim jest to nasze powołanie! – mówi abp Sako. – Jesteśmy misjonarzami. Jesteśmy Kościołem misyjnym. Stąd nieśliśmy Ewangelię do Chin i Indii. Dziś jesteśmy w środku większości muzułmańskiej i jesteśmy misjonarzami w innym aspekcie: opowiadamy się za przebaczeniem i współpracą wszystkich, w duchu radości i braterstwa! – zadeklarował chaldejski patriarcha.

MGOT/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net