16 maja 2024
WiadomościWojskowość

Święto Wojska Polskiego

Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego rozpoczęła Msza święta odprawiona o 9 rano w katedrze Polowej. Następnie ulicami stolicy przeszła defilada z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na czele, po której to żołnierze przygotowali wojskowy festyn.

Ks. bp. Jan Guzdek w  swoim przesłaniu dla żołnierzy, oprócz zawartych w nim podziękowań podkreślał, że Kościół jest blisko żołnierzy i wspiera ich zarówno moralnie jak i duchowo. Według biskupa przypominać o tym ma połączenie Uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego.  Rzecznik Ordynariatu Wojska Polskiego dodaje, że w swoim orędziu bp. Guzdek „(…) pamiętał także o kombatantach i weteranach. Podziękował im za świadectwo wierności Ojczyźnie, w imię której przelewali oni krew. Ks. bp. Józef Guzdek zapewnił o swojej modlitwie i pamięci”. Zwrócił również uwagę na symbol, jakim stało się zwycięstwo 1920 r. dla przyszłych pokoleń. – Doskonale go odczytali i poszli jego śladem obrońcy naszej ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Nie zdecydowali się na żadne ustępstwa wobec hitlerowskich Niemiec. Nie paktowali ze złem. Broniąc z niezwykłym poświęceniem ojczystego domu, odpierając ataki potęgi niemieckiej i sowieckiej, stali się natchnieniem dla innych narodów w walce o odzyskanie wolności. – przypomniał hierarcha.

Po Mszy świętej, ulicami Warszawy przeszła defilada, którą otworzyła parada lotnicza. Na niebie pojawiło się blisko 60 samolotów i śmigłowców, a warszawskimi ulicami przeszło około 900 żołnierzy. Defiladę przed Belwederem przyjął Andrzej Duda. Bezpośrednio po pierwszej, miała miejsce druga defilada, tym razem pojazdów (motocykli, quadów, samochodów, pojazdów opancerzonych, czołgów i innych). Po zakończonych przemarszach, żołnierze przygotowali wojskowy festyn.

Od roku 1923 rocznica zwycięstwa nad bolszewikami stała się świętem Wojska Polskiego. Po okresie PRL święto przywrócono do łask w 1992 roku. W całym kraju odbywają się dzisiaj uroczystości patriotyczne i wojskowe. Jak co roku w Ossowie odbędzie się też rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej.

Matt/radiomaryja.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net