23 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Święty Antoni Padewski, patron niebieski

fot.: wikimedia commons
fot.: wikimedia commons

Św. Antoni z Padwy jest idealnym patronem, orędownikiem dla wielu młodych ludzi, którzy znaleźli się na rynku pracy bez perspektyw i godziwego zatrudnienia. Powinni również zabiegać o Jego wstawiennictwo dłużnicy, „frankowicze”, których zła sytuacja jest znana, a bałamutne zapewnienia o pomocy np. ze strony polityków są kompletnie niewiarygodne.

Ten żyjący w XIII wieku franciszkanin (1195-1231) znany jest jako patron pomagający w odnalezieniu utraconych lub skradzionych dóbr. Jeśli wziąć pod uwagę jego krótkie życie – umarł w wieku 36 lat – św. Antoni był niezwykle skuteczny w działalności na rzecz ubogich i pokrzywdzonych. Z pochodzenia był Portugalczykiem, jego rodzinie materialnie powodziło się dość dobrze i dlatego w młodości nie doświadczał ubóstwa, które jednak widział wokół siebie. Wstąpił do zakonu augustianów, wśród których przebywał przez dziesięć lat. Zdecydował się jednak zostać franciszkaninem i dobrowolnie przyjął surowe ubóstwo. Zwracając się do bogatych piętnował ich hipokryzję, którzy udając pobożność, pozostawali nieczuli na los ludzi ubogich.

W roku 1231 Św. Antoni wystąpił skutecznie do władz Padwy o wydanie aktu łaski dla dłużników, którzy nie byli w stanie spłacić swoich długów. W Muzeum Padwy (Museo Civico di Padova) wciąż znajduje się ten dokument. Któregoś razu Św. Antoni został poproszony o wygłoszenie homilii na pogrzebie miejscowego lichwiarza. Święty powiedział, że serce bogacza można znaleźć wśród jego skarbów. Kiedy rodzina pospieszyła do skarbca lichwiarza, wśród monet cudem znaleźli także jego serce.

Św. Antoni odszedł do Nieba dawno temu, w dniu 13 czerwca 1231. A dziś jest wielkim orędownikiem dla pokolenia młodych ludzi, bez pracy i perspektyw, dla ludzi których przywaliły ciężary osobistych długów i nie wiedzą, czy będą je w stanie kiedykolwiek spłacić.

Mug/catholicherald.co.uk

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net