28 lutego 2024
Kościół i wiaraRodzinaWiadomości

Synod: Franciszek interweniuje

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

– Komunia dla osób rozwiedzionych nie jest jedynym tematem – upomniał Franciszek biskupów. Według rzecznika Watykanu to znak, iż nauka Kościoła w tej materii nie ulegnie zmianie. Według „La Stampa” zachowanie papieża można określić jako „interwencję”. 

Dyskusja była bardzo zażarta, gdy Franciszek włączył się do rozmowy i przypomniał, że Komunia święta dla rozwodników w nowych związkach nie jest jedynym tematem synodu. – Mamy Instrumentum Laboris i o wiele więcej problemów do poruszenia – powiedział papież. Również wśród ojców synodalnych spora grupa wyraźnie opowiada się przeciwko „liberalnym wynalazkom”. Podczas jednego z pierwszych przemówień węgierski kardynał Erdo podkreślił nierozerwalność małżeństwa, rozumianego jako „daru” dla ludzi, a nie „jarzma”. Kardynał opowiedział się także za otaczaniem opieką duszpasterską wiernych żyjących w małżeństwach cywilnych, którzy nie czują się gotowi do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, a także tymi, których sytuacja rodzinna nie pozwala na zawarcie małżeństwa. Dotyczy to również osób, które zawarły związki cywilne po rozwodzie. Wedle kardynała włączenie ich w życie Kościoła może się dokonywać na różny sposób, ale nie poprzez „dopuszczenie do Eucharystii”. Wymaga to „miłosiernego towarzyszenia duszpasterskiego, które jednak nie pozostawia wątpliwości co do prawdy o nierozerwalności małżeństwa, której uczył Jezus Chrystus”.

Również ojcowie z Afryki zadeklarowali, iż będą stać na straży katolickiej doktryny. – Nie jesteśmy tutaj dla rozstrzygania kwestii doktrynalnych. Oczekujemy wniosków duszpasterskich, aby pomóc rodzinom stanąć na nogi i umocnić te, które żyją zgodnie z chrześcijańską wizją rodziny – powiedział kongijski biskup Nicolas Djomo. – W zeszłym roku nie mogliśmy uzgodnić naszych stanowisk. W tym roku natomiast jesteśmy dobrze przygotowani. Pracowali nad tym biskupi z całego kontynentu wraz z naszymi teologami. Przyjechaliśmy do Rzymu z gotowym dokumentem, który przedstawia priorytety duszpasterskie w odniesieniu do rodziny. Afryka jest kontynentem o własnej specyfice i chcemy się tym podzielić z ojcami synodalnymi. W tym roku zatem jesteśmy bardziej spójni i lepiej przygotowani – zapewnił afrykański hierarcha.

MGOT/pch24.pl, gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net