Synod rozpoczęty

Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym – to hasło rozpoczętego dziś XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Podczas Mszy św. inaugurującej synod, papież Franciszek wskazał na dramat samotności współczesnego człowieka oraz podkreślił rolę prawdy i miłości. Zachęcił również do modlitw za ojców synodalnych, by byli otwarci na natchnienia Ducha Świętego.

Synod budzi ogromne emocje w związku z tematem rodziny oraz ostatnimi wypowiedziami niektórych duchownych, podważającymi definicje małżeństwa i miłości, wynikające z Ewangelii. Wytworzyło to klimat swoistego podziału w Kościele, w związku z czym zarówno duchowni, jak i świeccy wierni oczekują od Franciszka stanowczego ukrócenia wszelkich prób redefinicji małżeństwa.

Sekretarzem synodu jest włoski kardynał Lorenzo Baldisseri. Polski episkopat jest reprezentowany w osobach arcybiskupów Stanisława Gądeckiego i Henryka Hosera oraz biskupa Jana Wątroby. W synodzie uczestniczą również polscy kardynałowie, na co dzień stojący na czele papieskiej Rady ds. Świeckich oraz Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wśród audytorów synodu znaleźli się również Jadwiga i Jacek Pulikowscy.

– Miłość trwała, wierna, rzetelna, stabilna, płodna jest coraz bardziej wyśmiewana i postrzegana jakby była staromodną sukienką – powiedział papież w homilii podczas inaugurującej wydarzenie Mszy św. – Mogłoby się zdawać, że społeczeństwa najbardziej zaawansowane to właśnie te, które mają najniższy odsetek urodzeń i najwyższy wskaźnik aborcji, rozwodów, samobójstw i zanieczyszczenia środowiska naturalnego i społecznego – dodał Franciszek, podkreślając jednocześnie, iż miłość może istnieć jedynie w prawdzie. – Bez prawdy miłość staje się sentymentalizmem, bez prawdy miłość staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować – przypomniał ojciec święty.

MGOT/gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net