2 marca 2024
Kościół i wiaraWiadomościWojskowość

Syria: żołnierze odsłonili pomnik Matki Boskiej w Ma’alula

Żołnierze Armii Obrony Narodowej wraz z regularną armią i przedstawicielami baasistowskich władz odsłonili pomnik Matki Bożej. Znajduje się on na wzgórzu nieopodal syryjskiego miasteczka Ma’lula (środkowo-zachodnia Syria).

Przemowę na tę okazję wygłosił Grzegorz III Laham, patriarcha melchickiego grekokatolickiego kościoła Antiochii, Wschodu, Aleksandrii i Jeruzalem. Podczas kazania w kościele p.w. Świętego Grzegorza stwierdził, że postawienie pomnika symbolizuje odrodzenie Syrii. Zaapelował również o modlitwę za ogarnięte niepokojami Syrię, Palestynę, Liban i Irak.

Na uroczystości obecny był libański parlamentarzysta dr Ali al-Moktad reprezentujący Hezbollah. W zeszłym roku związana z Hezbollahem telewizja al-Manar opisywała okrucieństwa i akty wandalizmu popełniane przez takfirystów na chrześcijanach i świętych miejscach. Wówczas ofiarą ekstremistów padł pomnik Matki Boskiej i brązowa statua Jezusa Chrystusa. Kilka osób z korespondentów ten materiał filmowy przypłaciło życiem.

W zeszłym roku armii syryjskiej udało się odbić Ma’lula, ale wobec wcześniejszego terroru około 5 tys. osób musiało z niej uciekać bez dobytku. Zamordowano wówczas trzech katolików, zaś Radio Vaticana podało informację, że byli męczennikami za wiarę. Miasto Ma’lula jest jednym z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa. Jego mieszkańcy posługują się językiem aramejskim i są w większości wyznawcami Chrystusa. Obecnie całość aglomeracji kontrolują syryjskie siły rządowe.

Szy/nacjonalista.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net