3 marca 2024
WiadomościWojskowość

Palmyra odzyskana

Palmyra praktycznie odbita z rąk Państwa Islamskiego. Oddziałom legalnego rządu Syryjskiego udało się dotrzeć do centrum miasta. Bandyci wycofują swoją armię. Bitwa o Palmyrę trwa już tydzień.

foto: YouTube (Syrian Military News) "Syrian War today 20 March 2016 Battle for Palmira"
foto: YouTube (Syrian Military News) „Syrian War today 20 March 2016 Battle for Palmira”

Starożytne miasto prawie całe było pod okupacją ISIS od maja. Szkody, jakich dokonali w tym czasie, są ogromne. Zniszczyli między innymi: świątynie Baal Shamin z II wieku p. Chr., znany starożytny posąg lwa al-Lat powstały w I wiek a. Chr. Wysadzili też: dwa muzułmańskie starożytne grobowce, trzy kolumny oraz inne pomniki historyczno-architektoniczne.

Żołnierzom syryjskiej armii udało się przejąć rejon Wadi al-Kubura. Obecnie przesuwają się wgłąb miasta oraz podążają za wycofującymi się bandytami. Został także zniszczony sztab ugrupowania ISIS znajdujący się na jednym ze wzgórz w pałacu Kasr al-Muzza. Obecnie na terenie Palmyry przebywa od 15 do 20 tys. mieszkańców, reszta opuściła swe domy wraz z wojskiem w maju.

Armia zaproponowała mieszkańcom, by opuścili swe domy i udali się do miast, które są pod ochroną rządowego wojska np. Deir ez-Zor czy Es Suhna. Wojsko syryjskie kontroluje drogę łączącą Palmyrę z Homsem i Damaszkiem. Głównym utrudnieniem dla syryjskich wojsk są zaminowane drogi. Prawdopodobnie ISIS podłożyło ładunki wybuchowe na terytorium rezerwatu archeologicznego w południowo-zachodniej Palmyrze.

Terroryści dokonali ogromnych zniszczeń w Palmyrze. Wysadzili Łuk Triumfalny z kolumnadą, sanktuarium najwyższego bóstwa semickiego Bela oraz świątynię Baal Shamin. Rozgrabili również muzeum narodowe i palmyrską nekropolię, w tym grobowce patrycjuszy.

Joan/sputniknews.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net