Sytuacja w Nikaragui dramatyczna. Biskupi apelują

Twitter Padre José Palmar

W Nikaragui wciąż trwają zamieszki, z którymi w krwawy sposób rozprawia się wojsko prezydenta Ortegi oraz prorządowe bojówki. Wobec episkopatu wystosowywane są pogróżki, pobito także kardynała, kilku biskupów oraz wielu księży.

– Największym problemem jest obecnie okrutna przemoc, do której ucieka się wojsko. Gdyby opozycja odpowiadała takim samym okrucieństwem bylibyśmy świadkami nieopisanej masakry – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Victor Rivas, sekretarz generalny nikaraguańskiego episkopatu.

– My, jako Kościół od początku konfliktu próbujemy mediować, wspierać wszystkich, a szczególnie ofiary ataków. Właśnie za te działania rząd uznał Kościół za swojego wroga. Otrzymujemy pogróżki i jesteśmy otwarcie atakowani przez siły proprezydenckie. Atakowane są świątynie, które powinny być miejscem azylu, pobity został kardynał, nuncjusz apostolski i biskup, a także wielu księży. Patrząc na rozwój konfliktu powtarzamy, że jedyną drogą wyjścia z obecnej sytuacji jest dialog. Nawet jeżeli wciąż jest on zablokowany nie tracimy nadziei, że prezydent w końcu na niego się otworzy. Mimo negatywnego nastawienia rządu wierzymy, że w końcu ujrzymy światełko w tunelu, którego w chwili obecnej nijak nie widać. Prośmy o modlitwę za nasz kraj – alarmuje kapłan.

Mocno zaangażowany w działania na rzecz pokoju w tym kraju jest nuncjusz apostolski abp Waldemar Sommertag. Za pośrednictwem nikaraguańskiej telewizji zaapelował on do sumień osób u władzy o przerwanie przemocy i powrót do rozmów. Jednocześnie prosi chrześcijan na całym świecie o modlitwę.

– W tym tragicznym momencie pragnę wyrazić również w imieniu Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej głębokie zaniepokojenie z powodu poważnej sytuacji, jaką przeżywa ten kraj. Nieakceptowalne jest myślenie, że zabici oraz ofiary przemocy mogą rozwiązać obecny kryzys polityczny i zapewnić Nikaragui pokojową przyszłość i dobrobyt – powiedział arcybiskup Sommertag.

– Opłakując zabitych i modląc się za ich rodziny, ze wszystkich mych sił apeluję do sumień wszystkich o wypracowanie rozejmu i umożliwienie jak najszybszego powrotu do stołu dialogu narodowego, by wspólnie poszukiwać odpowiedniego rozwiązania i w ten sposób zakończyć trwający kryzys. Zawierzmy się pokornie wstawiennictwu Matki Bożej, błagając ją, by nadal prowadziła naszą ukochaną Nikaraguę – zaapelował nuncjusz apostolski.

Od 18 kwietnia w Nikaragui organizowane są duże protesty przeciwko rządom Daniela Ortegi oraz jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo. Są oni oskarżani o nadużywanie władzy, korupcję oraz niszczenie przeciwników politycznych. Opozycja domaga się ustąpienia prezydenta, ten jednak nie zamierza oddać władzy. Rząd uważa, że obecne protesty to „próba zamachu stanu wspierana przez Stany Zjednoczone’. Zapowiada także huczne obchody 39 rocznicy rewolucji sandynistowskiej.

Kilka dni temu ostrzelano samochód, którym jechał biskup Abelardo Mata.

Obecny bilans ofiar trzymiesięcznych zamieszek szacowany jest na ponad 360 osób zabitych.

vaticannews.va, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.