Szczerski: wola rozmów z Rosją na rzecz odprężenia

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił dzisiaj, że rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane. Dodał także, iż tworzona jest możliwość podjęcia dialogu. Był to komentarz do piątkowego spotkania wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji.

-Ważne jest to, że nie zrywamy kanałów komunikacji, że te rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane w różnych formatach. Budujemy możliwość podjęcia dialogu ze stroną rosyjską – podkreślił Krzysztof Szczerski na antenie TVP Info.

Według ministra warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do podstawowej zasady przestrzegania prawa międzynarodowego, ponieważ bez niego będzie „prawo siły i prawo silniejszego”. – My nie chcemy się konfrontować na prawo silniejszego z Rosją, my chcemy z Rosją prowadzić rozmowy na rzecz odprężenia, ale pod warunkiem przestrzegania prawa – powiedział Szczerski. – Dzisiaj Rosja jest krajem, który tego prawa międzynarodowego nie przestrzega – dodał minister.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że w kontekście relacji z Rosją Polacy muszą być pewni swojego bezpieczeństwa. O jego poziomie w regionie Polska ma decydować sama w ramach  NATO. – A dziś poziom bezpieczeństwa dyktowany jest przez stronę rosyjską w tym regionie, a nie przez nas – zauważył minister.

Wczoraj Witold Waszczykowski, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na antenie TVN24 stwierdził, że spotkanie w Moskwie pokazało, iż w wielu sprawach występują rozbieżności, ale istnieją także „optymistyczne przesłanki”. – Po pierwsze, Rosjanie chcą się spotykać dalej, chcą rozszerzyć formę, odtworzyć niektóre zamrożone formaty, jak np. forum obywatelskie itd. To są spotkania naukowców bądź ludzi kultury. Spróbujemy – zapowiedział minister Waszczykowski.

– Ponieważ mamy nowy rząd – uznaliśmy, że w trzecim miesiącu trwania tego rządu należy również i z tym sąsiadem podjąć rozmowy. Te rozmowy to był taki remanent spraw, jakie między nami są – podsumował szef MSZ.

Maj/interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net