Szef NATO o relacjach z Rosją: nie partnerstwo, nie zimna wojna

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że relacje pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Rosją nie są partnerskie, ale nie jest to też zimna wojna. Jak poinformował, obradujący podczas szczytu w Warszawie przywódcy państw NATO rozmawiali o stosunkach z Rosją na wczorajszej kolacji.

foto: twitter.com/prezydentpl
foto: twitter.com/prezydentpl

–  Nie mamy z Rosją strategicznego partnerstwa, które próbowaliśmy zbudować po zakończeniu zimnej wojny, ale nie jesteśmy też w stanie zimnej wojny – powiedział szef NATO podczas konferencji prasowej w drugim dniu szczytu NATO. – To nowa sytuacja, inna od tego, czego doświadczyliśmy wcześniej – mówił w temacie obecnych relacji NATO z Rosją.

–  Będziemy umacniać swoją postawę obronną i możliwość odstraszania. Od przyszłego roku około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, służąc ramię w ramię z żołnierzami polskimi – zapowiedział z kolei Barack Obama. Potwierdził również, że w Polsce ulokowane będzie dowództwo Amerykańskiej Brygady Pancernej oddelegowanej do wsparcia wschodniej flanki NATO.

Podczas pierwszego dnia szczytu NATO w Warszawie zapadły kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. Są one odpowiedzią na aneksję Krymu i konflikt na wschodniej Ukrainie. W Polsce i krajach bałtyckich zostaną rozmieszczone na zasadzie rotacji cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Stoltenberg podkreślił, że decyzje te są defensywne i proporcjonalne. Zdaniem szefa NATO atak na jednego z członków sojuszu będzie oznaczać atak na całe NATO. 13 lipca w Brukseli spotka się Rada NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. Podczas tego spotkania sojusz poinformuje Rosję o rezultatach warszawskiego szczytu.

miecz/rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.