30 listopada 2023
Wiadomości

Szef resortu skarbu państwa odwołany

foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Beata Szydło zapowiedziała dymisję ministra Dawida Jackiewicza, do niedawna zajmującego się resortem skarbu państwa. Jest to pierwsza tak poważna zmiana w rządzie PiSu. Do tej pory dymisjonowano najwyżej podsekretarzy stanu. Przed dwoma tygodniami z funkcji wiceministra spraw zagranicznych odwołany został prof. Aleksander Stępkowski.

Odwołanie ministra Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu nie jest spowodowane nieefektywnością pracy, lecz wynika z likwidacji resoru – podkreślała premier Szydło. Jackiewicz od samego początku zwracał uwagę, że jego rola polega na przygotowaniu ministerstwa skarbu do procesu likwidacyjnego. Mimo tego, w ostatnich dniach, wiele mówiło się także o powodach alternatywnych. Jackiewicz jako szef resortu skarbu państwa posiadał uprawnienia do obsadzania zarządów spółek skarbu państwa. Niektórzy politycy i komentatorzy podkreślali jednak, że część z nominowanych to prywatnie znajomi byłego europosła lub osoby z otoczenia skompromitowanego byłego rzecznika PiS Adama Hofmana.

Pytana o przyczyny dymisji Szydło powiedziała, że decyzja ta jest związana z przyjętym na początku współpracy modelem, zobowiązującym ministra do przygotowania resortu do likwidacji. Jackiewicz, zgodnie ze zobowiązaniami, przedstawił dziś dokumentację dotyczącą procesu likwidacji ministerstwa skarbu. Szefowa Rady Ministrów uważa, że w związku z tym nie ma potrzeby dalej utrzymywać w rządzie funkcji szefa skarbu. Co więcej argumentację Szydło potwierdza także sam Jackiewicz. – Moja zobowiązanie, które przyjąłem 10 miesięcy temu zostało wypełnione. W ciągu 10 miesięcy zrealizowaliśmy bardzo wiele zadań, które przed nami postawiono, których oczekiwano od nas. Ograniczyliśmy skandalicznie wysokie zarobki, idące w miliony złotych, prezesów zarządów spółek Skarbu Państwa – stwierdził minister.

Zgodnie z uchwałą rządu, ministerstwo skarbu państwa będzie funkcjonowało do stycznia 2017 roku. Po upływie tego czasu jego funkcje i obowiązki przejmie inny organ. Do czasu całkowitej likwidacji tego resortu, jego prace będzie kontrolował szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net