Sześciolatki nie będą chodziły do szkoły

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

W sejmie został złożony projekt ustawy, który wprowadzi obowiązek szkolny dla dzieci od 7 lat.  Do końca tego roku projekt ten ma być wdrożony w życie. Prokurator będzie odgrywał większą role niż dotychczas, bez jego zgody nie będzie można likwidować szkół.

Oddziały przedszkolne przekształcone zostaną na przedszkola. Szkoły będą miały na to dużo czasu. Dzięki temu nie będzie trzeba likwidować szkół. – Odwracamy coś, co było wbrew dziecku. Zmieniamy patrzenie na edukację. Najważniejsze jest dziecko. Ustawiamy też rodzica i nauczyciela w partnerskich pozycjach – mówiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Pracę nad projektem zaczną się już niedługo, tak aby prezydent zdążył podpisać umowę do końca roku. Od 1 stycznia 2016 roku obowiązek szkolny dla sześciolatków będzie zniesiony. – Chcę powiedzieć jasno, że dzieci sześcioletnie będą się uczyć. Będą się uczyć w zerówkach, bowiem zmieniamy też podstawę programową (…) Dzieci w zerówkach będą miały naukę czytania i pisania – wyjaśniła Marzena Machałek, posłanka PiS, która w Sejmie pilotuje projekt.

Trzeba również dodać, że zmiana nie będzie przymusowa. Sześciolatki również będą mogły starać się o przyjęcie do pierwszej klasy. – Dla nas najważniejsza jest wolność wyboru. To rodzice domagali się odwrócenia pseudo reformy edukacji w tym momencie, który dotyczy dzieci sześcioletnich, które musiały iść szkoły. One oczywiście będą mogły iść do szkoły. Pozostawiamy taki zapis, że dziecko sześcioletnie na wniosek rodziców będzie mogło rozpocząć edukację w szkole – dodała Machałek.

Sześciolatki korzystające z przedszkoli, urodzone do końca sierpnia, będą mogły iść do szkoły. Z kolei te, które nie korzystają z przedszkoli oraz urodzone były w drugiej części roku, zostaną zaopiniowane przez poradę psychologiczno-pedagogiczną i na tej podstawię zostanę przyjęte do szkoły lub poczekają kolejny rok.

Projekt zaprowadza zmiany również odnośnie kompetencji kuratora oświaty. – Przywracamy weto kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkół. Organ prowadzący, który będzie chciał zlikwidować szkołę będzie musiał mieć pozytywną opinię, czyli zgodę kuratora – wyjaśniła minister Zalewska.

Obecnie termin przekształcenia oddziałów w szkołach podstawowych w przedszkola wypada do 1 września 2016 roku. Jednak wiadome jest, że nie wszystkie szkoły zdążą się wywiązać, dlatego ustalono, że przesunięcie zakończenia terminu projektu odbędzie się do 1 września 2019 roku. Dzięki temu szkoły będą miały czas obserwować, jak zmienia się ilość przybywających uczniów i podjąć odpowiednią decyzję w oparciu o analizę „tendencji demograficznych po wdrożeniu wprowadzanych rozwiązań prorodzinnych”.

Joan/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.