Szkocja wprowadzi język polski w szkołach?

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Język polski, może być jednym z przedmiotów nauczanych w szkockich szkołach. Wszystko za sprawą polityki, której przyjęcie rozważa lokalny rząd. Takie działania mają zapewnić obywateli całej Unii Europejskiej, o tym, że mimo decyzji o Brexicie, nadal są mile widziani.

Szkocki minister edukacji, John Swinney poinformował o możliwości wprowadzenia języka polskiego w szkockich szkołach. Polityk zapowiedział, że „uważnie się przyjrzy” opcji wprowadzenia języka polskiego do szkół, obok innych języków uznawanych za „nowożytne języki obce” tj. francuski i niemiecki.

Swinney zaznaczył, że jest to „bardzo poważna i istotna sugestia”. Wypowiedzi polityka na ten temat znalazły się w jednym ze szkockich dzienników. Mam świadomość znaczenia polskiej społeczności nawet w moim okręgu wyborczym i szkole mojego syna” – powiedział minister. Znaczna część klasy to młodzież z polskich rodzin, które mieszkają w naszej społeczności. Przyjrzę się bardzo uważnie argumentom w tej sprawie i zastanowię, jak możemy odpowiedzieć na tę kwestię” – zapowiedział Swinney.

Według dziennika „The Herald”, na niektórych obszarach Szkocji,polskie dzieci stanowią nawet 7 proc. wszystkich uczniów, a w pojedynczych szkołach to nawet 30 proc. Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Szkocji. Wg ostatnich danych, jest to ok 70 tys. osób. O wprowadzenie języka polskiego do szkockich szkół ubiega się m.in. Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą z siedzibą w Edynburgu. Z raportu opracowanego przez Annę Martowicz i Andrewa Roacha wynika, że „język polski jest tym językiem obcym, który młodzi Szkoci słyszą najczęściej”. W dokumencie podkreślono także, że jego nauczanie miałoby pozytywne konsekwencje dla młodych Polaków mieszkających w Szkocji oraz  dla przyszłych relacji handlowych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią.

Mas/wpolityce.pl, radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

One thought on “Szkocja wprowadzi język polski w szkołach?

  • 26 listopada 2018 o 20:38
    Permalink

    2 lata po publikacji widać że pierdolicie to co wpadnie wam do głowyXD

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.