Szkocja wprowadzi język polski w szkołach?

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Język polski, może być jednym z przedmiotów nauczanych w szkockich szkołach. Wszystko za sprawą polityki, której przyjęcie rozważa lokalny rząd. Takie działania mają zapewnić obywateli całej Unii Europejskiej, o tym, że mimo decyzji o Brexicie, nadal są mile widziani.

Szkocki minister edukacji, John Swinney poinformował o możliwości wprowadzenia języka polskiego w szkockich szkołach. Polityk zapowiedział, że „uważnie się przyjrzy” opcji wprowadzenia języka polskiego do szkół, obok innych języków uznawanych za „nowożytne języki obce” tj. francuski i niemiecki.

Swinney zaznaczył, że jest to „bardzo poważna i istotna sugestia”. Wypowiedzi polityka na ten temat znalazły się w jednym ze szkockich dzienników. Mam świadomość znaczenia polskiej społeczności nawet w moim okręgu wyborczym i szkole mojego syna” – powiedział minister. Znaczna część klasy to młodzież z polskich rodzin, które mieszkają w naszej społeczności. Przyjrzę się bardzo uważnie argumentom w tej sprawie i zastanowię, jak możemy odpowiedzieć na tę kwestię” – zapowiedział Swinney.

Według dziennika „The Herald”, na niektórych obszarach Szkocji,polskie dzieci stanowią nawet 7 proc. wszystkich uczniów, a w pojedynczych szkołach to nawet 30 proc. Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Szkocji. Wg ostatnich danych, jest to ok 70 tys. osób. O wprowadzenie języka polskiego do szkockich szkół ubiega się m.in. Stowarzyszenie Promocji Języka Polskiego za Granicą z siedzibą w Edynburgu. Z raportu opracowanego przez Annę Martowicz i Andrewa Roacha wynika, że „język polski jest tym językiem obcym, który młodzi Szkoci słyszą najczęściej”. W dokumencie podkreślono także, że jego nauczanie miałoby pozytywne konsekwencje dla młodych Polaków mieszkających w Szkocji oraz  dla przyszłych relacji handlowych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią.

Mas/wpolityce.pl, radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Szkocja wprowadzi język polski w szkołach?

  • 26 listopada 2018 o 20:38
    Permalink

    2 lata po publikacji widać że pierdolicie to co wpadnie wam do głowyXD

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net