Szok i niedowierzanie. Państwa UE nie popierają Warszawy, tylko stają za globalnym koncernem

– Polski rząd szuka sojuszników przeciw Pfizerowi. Państwa członkowskie UE dystansują się jednak od zapowiedzi Polski ws. zerwania umów szczepionkowych. Mówią, że Pfizer jest dla nich najważniejszym dostawcą i nie planują zmian – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

DGP wysłało zapytanie do resortów zdrowia poszczególnych państw w sprawie postawy Warszawy do kolejnych dostaw od koncernu Pfizer. Chodzi o zamówione przez KE – m.in. na wniosek rządu z Polski – szpryce na koronę. Zamówienie opiewa na 6 mld zł i zawiera więcej dawek, niż użyto przez cały obecny czas w naszym kraju. TUTAJ można przeczytać więcej na ten temat.

Warszawa ogłosiła, że wypowie umowę na dostawy. Jednak – jak podkreśla DGP – nikt tego działania nie poprze, co nie dziwi w warunkach powszechnej demokracji i rotacyjności władz.

– Holandia na tym etapie nie ma żadnych planów zmierzających do zerwania umowy z BioNTech Pfizer – powiedział DGP Joeke Kootstra z niderlandzkiego ministerstwa.

– Polska jest związana tą samą umową co wszystkie kraje UE. Nie ma w niej wyjątków – skomentował rzecznik czeskiego resortu Ondrej Jakob.

Z kolei Doris Berve-Shucht z niemieckiego ministerstwa oświadczył, że globalny koncern Pfizer to „kluczowy dostawca szczepionek” w Niemczech. Nie skomentował natomiast ewentualnego wycofania się Warszawy z umowy.

Stefan De Keersmaecker z KE powiedział, że będą przesunięcia w dostawach. Zamiast w maju i w czerwcu, dotrą one na późniejszym etapie trzeciego kwartału.

– Zrobiliśmy to, aby uwzględnić zmieniające się zapotrzebowanie na kolejne dawki. Współpracujemy w tej kwestii z państwami członkowskimi. Staramy się zapewnić większą elastyczność w zakresie dostaw i pomóc kilku państwom członkowskim. Prace są w toku – przekonywał w rozmowie z DGP De Keersmaecker.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net