23 czerwca 2024
Wiadomości

Szokujące słowa Terleckiego, których w TVP nie usłyszysz! „Polska nie może być zakładnikiem swojej mniejszości na Litwie”

Jarosław Roland Kruk, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Kolejny przykład, jak politycy obozu rządzącego mówią zupełnie co innego za granicą, zaś co innego w Polsce. Wicemarszałek Terlecki (PiS) udzielił mocnego wywiadu w litewskich mediach, z których wynika wprost, że Polacy na Litwie będą przez obecny obóz porzuceni. Polityk stwierdza bowiem, że Polska „nie może być zakładnikiem swojej mniejszości na Litwie”.

Redakcja Kresy.pl przetłumaczyła wywiad Terleckiego z delfi.lt. Wicemarszałek z ramienia PiS stwierdza, że Polska „nie może być zakładnikiem swojej mniejszości na Litwie”, zaś Polacy na Kresach „muszą się dostosować do polityki państwa polskiego”, czyli do budowy „Trójmorza”.

Ryszard Terlecki ocenił, że stosunki polsko-litewskie w ostatnich latach się ocieplają. Zapytany o to, czy ocieplenie wynika ze zmiany rządu w Warszawie, odpowiedział, że „z Litwą rozmawialiśmy tylko o konkretnych kwestiach, przede wszystkim o Polakach mieszkających na Litwie”.

W dalszej części dziennikarz zauważa, że „Przez długi czas obserwowaliśmy chłód między Litwą a Polską, ale teraz widzimy chłód Warszawy wobec polskich polityków na Litwie”. – Polska nie może być zakładnikiem swojej mniejszości, na przykład na Litwie lub w innych krajach. Organizacje polskich mniejszości narodowych w innych krajach muszą brać pod uwagę interesy państwa polskiego. Jednak Polska nie pozostawi Polaków bez opieki, pomocy, wsparcia. Dlatego musimy zważyć te dwa interesy – z jednej strony Polaków, którzy, twierdzą, że litewskie władze wciąż pozostawiają wiele do życzenia, a z drugiej strony jest takie logiczne założenie, że jeśli nie będziemy współpracować, nie będziemy rozmawiać, to sytuacja Polaków się tu nie poprawi – powiedział wicemarszałek Terlecki.

Cały wywiad przetłumaczony przez Marcina Skalskiego znajduje się na stronie kresy.pl.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net